Izraelský ministr obrany Joav Galant řekl, že operace je nutná, neboť Hamás odmítá zprostředkované návrhy na příměří v Pásmu Gazy. Vysoký představitel Hamásu Sámí abú Zuhrí řekl agentuře Reuters, že izraelský příkaz k evakuaci Rafáhu je „nebezpečnou eskalací, která bude mít následky“.

Podle ToI armáda vybízí civilisty, aby se přesunuli do „humanitární zóny“ na pobřeží a do oblastí nedalekého Chán Júnisu. Haarec uvedl, že detaily evakuace mají k dispozici mezinárodní a palestinské humanitární organizace.

Izraelská armáda tvrdí, že v rámci evakuace „omezeného rozsahu“ musí z Rafáhu přesunout asi sto tisíc lidí, ale nepotvrdila, že jde o začátek širší invaze do města.

Záchranáři v Gaze byli svědky medicínského zázraku:

Izraelské letectvo začalo shazovat letáky vyzývající civilisty a uprchlíky, aby oblast opustili a nepřibližovali se k hranicím s Izraelem nebo Egyptem. Některé palestinské rodiny již začaly opouštět východní Rafáh, řekli obyvatelé města agentuře Reuters. Úřad OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA varoval před ničivými důsledky ofenzivy v Rafáhu, včetně dalšího utrpení a úmrtí civilistů. Agentura uvedla, že se neevakuuje a zůstane v Rafáhu co nejdéle, aby mohla pokračovat v poskytování životně důležité pomoci.

O rozsáhlé operaci izraelské armády v Rafáhu, kam před boji v jiných částech Pásma Gazy od října utekl přes milion lidí, se hovoří už několik měsíců. Mezinárodní společenství a řada zemí včetně Spojených států naléhají na Izrael, aby ofenzivu namířenou proti bojovníkům Hamásu v této oblasti nezahajoval, dokud nedostane do bezpečí civilisty.

„Ráno jsme se probudili a zjistili, že prší, topíme se v dešti, naše oblečení a věci také - jsme na ulici. Probudily nás také mnohem horší zprávy, že máme evakuovat Rafáh,“ řekl Reuters palestinský uprchlík z města. „V Rafáhu dojde k největší genocidě, k největší katastrofě. Vyzývám celý arabský svět, aby zasáhl ve prospěch příměří - ať zasáhnou a zachrání nás před tím, v čem jsme. Jsme unavení a už toho máme dost,“ dodal.

O rozsáhlé operaci izraelské armády v Rafáhu, kam před boji v jiných částech Pásma Gazy od října utekl přes milion lidí, se hovoří už několik měsíců. Mezinárodní společenství a řada zemí včetně Spojených států naléhají na Izrael, aby ofenzivu namířenou proti bojovníkům Hamásu v této oblasti nezahajoval, dokud nedostane do bezpečí civilisty.

Bombardování Rafáhu

V pátek americký deník The Wall Street Journal (WSJ) napsal, že palestinskému hnutí Hamás, s nímž vede od října v Pásmu Gazy válku, dal Izrael týden na přijetí dohody o příměří a propuštění izraelských rukojmích. Pokud tak neučiní, zahájí izraelská armáda pozemní operaci v oblasti Rafáhu. Tu armáda už od loňska bombarduje, třebaže ne tak intenzivně jako ostatní části Pásma Gazy. Naposledy v neděli tam podle agentury AFP dva izraelské útoky zabily 16 lidí ze dvou rodin.

V neděli Galant uvedl, že Izrael „ve velmi blízké budoucnosti“ zahájí vojenské operace v Rafáhu a v dalších částech Pásma Gazy. Reagoval tak na raketový útok na přechod Kerem Šalom, k němuž se přihlásil Hamás a při němž zemřeli tři izraelští vojáci. Dnes uvedl, že izraelská vojenská operace je nutná kvůli tomu, že Hamás odmítá zprostředkované návrhy na příměří v Pásmu Gazy, podle nichž by propustil některé rukojmí. Jako další důvod ministr uvedl právě útok na přechod Kerem Šalom.

Dohodu o příměří Hamás odmítl

Šéf izraelské diplomacie Jisrael Kac na sociální síti X prohlásil, že Izrael při vyjednávání o příměří „souhlasil s významnými ústupky“, ale Hamás je „opakovaně odmítl“. „Každý chápe, že Jahjá Sinvár (vůdce Hamásu v Pásmu Gazy - pozn. ČTK) nemá v úmyslu propustit všechny rukojmí, a to ani výměnou za všechno,“ dodal Kac.

Deník Haarec píše, že aktivita izraelské armády v oblasti Rafáhu může být jen manévrem, který má vyvinout tlak na Hamás, aby souhlasil s dohodou o příměří. Pokud by nastal pokrok v jednání, Izrael by vojenskou operaci v Rafáhu mohl zastavit, napsal Haarec.

Rozhovory mezi Hamásem a Izraelem zprostředkovávají Katar, Egypt a Spojené státy. O víkendu jednali zástupci Hamásu v Káhiře, kde byl mimo jiné šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns. Ten pak odletěl do Kataru, odkud má zamířit do Izraele.

UNICEF varoval, že 600 tisícům dětem v Rafáhu hrozí katastrofa

Katastrofa hrozí přibližně 600 tisícům dětem, které se tísní v Rafáhu na jihu Pásma Gazy. V pondělí před tím podle agentury AFP varoval Dětský fond OSN (UNICEF), který vyzval Izrael, aby zabránil jejich „násilnému vysídlení“.

Napětí mezi Íránem a Izraelem vyústilo v otevřený útok:

Armáda oblast Rafáhu bombarduje již od loňska, i když ne tak intenzivně jako ostatní části Pásma Gazy. UNICEF varoval, že ve městě na jihu Gazy je vysoká koncentrace dětí, z nichž jsou mnohé extrémně zranitelné a na pokraji přežití. „Rafáh je nyní městem dětí, které nemají v Gaze kam bezpečně jít. Pokud budou zahájeny rozsáhlé vojenské operace, budou děti ohroženy nejen násilím, ale také chaosem a panikou, a to v době, kdy je jejich fyzický a psychický stav již tak velmi křehký,“ varovala šéfka UNICEF Catherine Russellová.

OSN odhaduje, že v Rafáhu, který kdysi býval domovem pro více než 250 tisíc lidí, nyní žije kolem 1,2 milionu uprchlíků z celého Pásma Gazy. Polovinu z nich tvoří děti, „z nichž mnohé byly několikrát vysídleny a ukrývají se ve stanech nebo v nejistém a nestabilním bydlení“, dodal UNICEF. Podle Russelové jsou navíc stovky tisíc těchto dětí „zraněné, nemocné, podvyživené, traumatizované nebo mají tělesné postižení“. Upozornila, že 78 tisíc kojenců mladších dvou let a 175 tisíc dětí mladších pěti let trpí jednou nebo více infekčními nemocemi.