V Paříži se minulý týden setkali zástupci Izraele, Spojených států, Kataru a Egypta, aby jednali o návrhu na dohodu o přerušení bojů a propuštění rukojmí. Podle poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jacka Sullivana se shodli na základních obrysech dohody. Jednání pak podle tisku pokračovala v Kataru.

Návrh dohody, který dostal Hamás, s nímž jednají Egypt a Katar, počítá s přerušením bojů na 40 dní. Palestinské hnutí by pak mělo propustit ženy, lidi mladší 19 let, nemocné a seniory, které drží v zajetí. Celkem by se mělo jednat o 40 lidí. Dohoda by umožnila také návrat část obyvatel na sever Pásma Gazy, který v současnosti kontroluje izraelská armáda, či navýšení objemu pomoci na 500 kamionů denně. To by mělo umožnit opravu poničených nemocnic či závodů na výrobu pečiva v Pásmu Gazy.

Dítě zraněné po náletu na město Khan Yunis v nemocnici Nasser. Ilustační foto
Palestinské matky popsaly nebezpečný útěk z Gazy. Prošly jsme si peklem, tvrdí

Americký prezident Joe Biden vyjádřil naději, že dohodu o přerušení bojů se podaří uzavřít do příštího pondělí. Podle něj Izrael souhlasil, že se nebude pouštět do vojenských akcí v době postního měsíce ramadánu, který začíná večer 10. března.

Přerušení bojů se v konfliktu, který začal teroristickým útokem hnutí Hamás 7. října, podařilo dojednat jednou na konci listopadu. Pauza v bojích trvala týden.