Podle izraelského armádního rozhlasu už izraelská vláda dostala seznam rukojmích, která mají být propuštěna v úterý. Izrael zároveň potvrdil, že v pondělí výměnou za propuštěná rukojmí propustil 33 palestinských vězňů. Podle agentury Reuters média blízká Hamásu upřesnila, že Izrael na základě dohody o dočasném klidu zbraní propustil 30 palestinských dětí a tři ženy.

Izrael a palestinské radikální hnutí Hamás se dohodly na dvoudenním prodloužení příměří:

Izraelští vojáci v palestinské Gaze
Hamás a Izrael se podle Kataru dohodly na prodloužení příměří. O další dva dny

O už čtvrté výměně rukojmí Hamásu a palestinských vězňů z izraelských věznic v pondělí nejdříve informoval Katar, který zprostředkoval dohodu o nynějším příměří. Jedenáct rukojmích, které propustil Hamás, už je v Izraeli, kde musí propuštění nejdříve podstoupit lékařskou prohlídku a podle deníku Times of Israel se už v nemocnicích setkávají se svými příbuznými.

Propuštěno bylo devět dětí, včetně jedněch tříletých dvojčat, a dvě matky, všichni z kibucu Nir Oz.

Hamás propustil také čtyřletou dívku, kterou držel jako rukojmí od vpádu do jižního Izraele 7. října:

Zdroj: Youtube

Izrael výměnou propustil dalších 33 palestinských vězňů. Reuters píše, že před věznicí Ofer poblíž Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu se v noci na úterý shromáždily desítky Palestinců mávajících vlajkami Palestiny, Hamásu a Islámského džihádu, když čekali na propuštění vězněných Palestinců. Palestinští svědci tvrdili, že izraelská armáda do davu vypustila slzný plyn. Podle AP už autobus Červeného kříže s propuštěnými vězni dorazil do Ramalláhu, kde je v ulicích vítaly slavící davy.

Čtyři dohodnuté výměny 

Šlo o závěrečnou výměnu z dohodnutých a realizovaných čtyř; dohromady se takto mělo dostat na svobodu ze zajetí Hamásu 50 rukojmích, zejména dětí a žen, a také asi 150 Palestinců vězněných v Izraeli, rovněž hlavně ženy a mladiství.

Jedna z Hamásem propuštěných izraelských rukojmích potřebovala naléhavou lékařskou péči:

V Pásmu Gazy pokračuje dočasné čtyřdenní příměří mezi Hamásem a Izraelem. Ilustrační snímek
Hamás propustil další rukojmí. Jedna z Izraelek potřebovala naléhavou péči

Podle agentury Reuters Hamás dosud propustil 69 ze zhruba 240 rukojmí, která zajal 7. října při vpádu do jižního Izraele, při němž bylo podle izraelských údajů zabito na 1200 lidí. Izraelská odveta si v Pásmu Gazy vyžádala podle tamních úřadů kolem 15.000 životů, včetně několika tisíc dětských.

Agentura AP uvádí, že během nynějšího příměří Hamás zatím propustil 51 Izraelců a 19 rukojmích jiných národností. Hamás a další radikálové tak nyní zadržují až 175 rukojmí.

Rukojmí propuštění ze zajetí Hamásu:

Zdroj: Youtube

Současně s výměnami platilo po čtyři dny příměří. Katarská diplomacie v pondělí večer oznámila, že přestávka v bojích bude prodloužena o další dva dny. Za tu dobu se očekává propuštění dalších 20 Izraelců výměnou za 60 vězňů.