Psychické týrání, bití a teror. To všechno musel v zajetí zažívat 27letý Andrej Kozlov, kterého teroristé Hamásu v říjnu minulého roku unesli společně s Noau Argamaniovou, Almogem Meirem Janem a Šlomim Zivem. Drželi je na hustě obydleném území ve dvou civilních budovách, ze kterých je před několika dny zachránila izraelská armáda.

Rus Kozlov se do Izraele přestěhoval před dvěma lety. Na hudebním festivalu Nova, jenž se konal 7. října, pracoval jako ochranka. V moment útoku teroristů se mu obrátil život vzhůru nohama. V zajetí v Pásmu Gazy strávil více než půl roku. Po takové době ani nechtěl uvěřit tomu, že ho přijel někdo zachránit.

| Video: Youtube

Jeho rodina v rozhovoru pro portál CNN uvedla, že se Kozlov zpočátku domníval, že ho izraelské síly přišly zabít. Teroristé mu totiž několik měsíců tvrdili, že na něj svět, včetně izraelské vlády a jeho vlastní rodiny, zanevřel. Namlouvali mu také, že je pro Izrael přítěží a chtějí se ho zbavit. Trvalo mu nějakou dobu, než pochopil, že ho izraelské síly přišly zachránit. Když se poté setkal s rodinou, poklekl na kolena a rozplakal se dojetím.

Tvrdé tresty

Dlouho také nechtěl prozradit, co s ním v zajetí dělali. „Pak řekl, že ho nevnímali jako člověka. Potrestali ho za jakékoliv chování, které považovali za špatné,“ uvedl Kozlovův otec Michail. Musel dodržovat zvláštní pravidla, včetně toho, že nesměl sedět s nohama směřujícíma k teroristům. V těch největších vedrech také zajatce přikrývali dekami, a Kozlov tak byl dehydrovaný. Navíc ho chtěli zlomit tím, že mu nedovolovali mluvit hebrejsky, ale jen anglicky a navíc šeptem. Věčně mu také arabsky nadávali. Ven mohl chodit jen v noci, když ho stěhovali na nové místo.

Lékař, jenž čtyři izraelské rukojmí ošetřoval, uvedl, že je teroristé bili. Deník New York Times doplnil, že militanti Kozlovovi svazovali ruce a nohy tak pevně, že mu na těle zůstaly stopy po poutech.

Málo jídla a žádné slunce

Osm měsíců v zajetí se také podle doktora Itai Pessacha výrazně podepsalo na zdraví rukojmích. Všichni byli podvyživení, chyběly jim důležité látky jako bílkoviny a měli vyčerpané svaly. „Byla období, kdy nedostávali skoro najíst. Trpěli kombinací stresu, podvýživy, zanedbání lékařské péče, malého prostoru, žádného času na slunci a dalších věcí,“ upřesnil odborník.

Kozlov se také vyjádřil k tomu, že záchranná akce s sebou přinesla značnou ztrátu na životech. Při sobotní misi se sice podařilo čtyři rukojmí vysvobodit, měla ale za následek více než 270 obětí z řad civilistů. Kozlova celá situace mrzí. „Kdyby existovala možnost, jak se obětem vyhnout, bylo by to mnohem lepší,“ podotkl.

Jak to vypadá v zajetí v Pásmu Gazy, před časem popsali i jiní rukojmí. Jedna z nich, Keren Munderová, kterou propustili v období dočasného příměří minulý rok, vydržela celé dny jíst jen chléb pita. Ona i její matka zhubly šest až osm kilo. Jiná rukojmí, Adina Mošeová zase popsala, že neměla přístup k základnímu vybavení, jako je sprcha. Izraelka Chen Almog-Goldsteinová zase popsala, že v zajetí nesměla truchlit nad smrtí manžela a dcery. Před jejíma očima je palestinští teroristé zabili při útoku 7. října na Izrael. Popsala, že přes sedm týdnů se svými dětmi žila v podzemních tunelech v neustálé úzkosti a hrůze. Nakonec ji během týdenního příměří pustili.