„Ta rámcová dohoda je krokem, který se ubírá velmi nebezpečným směrem. Jediným cílem Íránu je získat atomovou bombu," řekl Regev.

„Nejen, že dohoda povoluje Íránu ponechat si rozsáhlou nukleární infrastrukturu, ale nenutí ho uzavřít ani jeden ze svých provozů. Povoluje mu ponechat si tisíce centrifug a pokračovat v obohacování uranu, umožňuje mu pokračovat ve výzkumu, díky němuž v budoucnu může získat ještě účinnější centrifugy," prohlásil Regev.

Ohrožení Izraele

Premiér Benjamin Netanjahu v nočním rozhovoru řekl americkému prezidentovi Barakovi Obamovi, že Izrael se cítí dohodou ohrožen. Na dnešek premiér svolal bezpečnostní kabinet. Obama Netanjahuovi sdělil, že rámcová dohoda představuje výrazný posun k trvalému řešení, které Írán odstřihne od všech cest k jaderné zbrani, uvedl v prohlášení Bílý dům.

Poradce íránského duchovního vůdce Hosejn Šaríatmadarí dnes prohlásil, že Írán v Lausanne vyměnil „dobře připraveného závodního koně za chromou herku". Konzervativní analytik Mahdí Mohammad komentoval zejména bod týkající se podzemního zařízení Fordo. „Pro Fordo je to katastrofa," řekl.

Kontrola aktivit

Zbytek světa ale dohodu, která je jenom předběžným výčtem bodů, o nichž se bude další tři měsíce jednat a až pak bude zformulován konečný text, spíš ocenil.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dohodu vítá, protože jí poskytuje prostor pro dlouhodobou kontrolu íránských aktivit.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov si myslí, že šance na to ujednat konečnou dohodu, je nyní velká.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu sice úsilí vyjednávačů v Lausanne ocenil, ale doufá, že Teherán v příštích třech měsících dále ustoupí. „Při pohledu na ty body je zřejmé, že Írán neustoupil tam, kam jsme s ním byli schopni dojít v minulých jednáních v roce 2010. Doufáme, že se ale nakonec na tuto úroveň dostaneme," řekl.

S obezřetností na vyjednané body pohlíží i Francie. Její ministr zahraničí Laurent Fabius řekl, že dohodu považuje za „důležitý, ale jenom předběžný" krok. „Skončí to až v červnu," prohlásil v rozhlase. Původní návrhy prý Francie odmítla jako nedostatečné a íránská delegace kvůli tomu pohrozila, že z jednání ve Švýcarsku odjede. Francie si přeje, aby konečná dohoda zabránila „ostatním státům z oblasti Perského zálivu vydat se cestou jaderného zbrojení". Podobě argumentuje také Izrael, který má ale sám oficiálně nepřiznané atomové hlavice.