S podobnými informacemi jako NYT na konci minulého týdne přišla i další média. Podle zdrojů zpravodajského webu The Times of Israel a agentury Bloomberg pozdržení invaze prosazují také některé evropské vlády.

Zprávy o těchto diskusích přichází souběžně se zákulisním vyjednáváním, skrze které se Izrael a jeho spojenci snaží dosáhnout propuštění alespoň některých z více než 200 rukojmích zadržených při útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael ze 7. října. V pátek Hamás propustil dvě zajaté Američanky, načež americký prezident Joe Biden děkoval i Kataru, který v procesu sehrává roli prostředníka.

Ví premiér, co vás trápí? Deník.cz nabízí živé debaty s Petrem Fialou
ANKETA: Reakce Izraele stojí životy mnoha Palestinců. Jaká podle vás je?

Podle NYT vydání dvou žen vede Američany ke snaze Izraelcům „s větší naléhavostí naznačovat“, že by měli s invazí počkat. Jeden z činitelů obeznámených s těmito diskusemi uvedl, že Hamás varoval, že izraelský pozemní útok by značně snížil pravděpodobnost propuštění dalších rukojmích.

USA nicméně Izrael k opatrnosti nabádaly už na začátku minulého týdne, popisuje v podrobném článku o americkém postoji deník The Washington Post. Biden podle něj při středeční návštěvě v Tel Avivu nastolil řadu otázek o různých scénářích a ptal se i na plán Izraelců pro případ, že se jim podaří Hamás z Pásma Gazy vytlačit. On ani další američtí představitelé zároveň podle zdrojů listu Izraelcům neříkali, co mají či nemají dělat.

Zdroj: Youtube

Izrael po rozsáhlém a překvapivém útoku Hamásu shromažďuje síly u hranic Pásma Gazy a již provádí menší operace na území kontrolovaném radikály od roku 2007. Američané se podle informací NYT obávají, že izraelská invaze povede také k vystupňování útoků Íránem podporovaných skupin na americké zájmy napříč Blízkým východem. Washington nicméně variantu rozsáhlé izraelské operace v Pásmu Gazy stále podporuje.

Americký prezident Biden o vývoji kolem konfliktu v neděli opět hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Prohlášení Bílého domu uvádí, že lídři hovořili o snahách zajistit propuštění rukojmích a souhlasí s „pokračujícím prouděním“ humanitární pomoci do Gazy. Plány Izraele na bojišti komuniké nezmiňuje, toto téma má podle NYT na starosti americký ministr obrany Lloyd Austin, který je téměř každý den v kontaktu se svým izraelským protějškem Joavem Galantem.

Omezené výpady Izraelců

Izraelská armáda uvedla, že v noci na dnešek provedla omezené pozemní výpady do Pásma Gazy s cílem bojovat s ozbrojenci radikálního palestinského hnutí Hamás. Informoval o tom dnes mluvčí izraelských ozbrojených sil Daniel Hagari. Dodal, že cílem nočních náletů na Pásmo Gazy byla místa, kde se bojovníci Hamásu shromažďují, aby zaútočili na izraelské vojáky před případnou širší invazí Izraele na toto území.

Izraelští vojáci u hranic s Gazou
Pět klíčových otázek ke Gaze: Stane se z teroristického útoku světový konflikt?

Ozbrojené křídlo Hamásu v neděli uvedlo, že jeho bojovníci se střetli s příslušníky izraelské armády, kteří v oblasti na východ od Chán Júnisu pronikli do Pásma Gazy. Hamás tvrdí, že zničil dva izraelské buldozery a tank a přinutili Izraelce se stáhnout. Jeho bojovníci se údajně pak bezpečně vrátili na základnu. Agentura Reuters píše, že izraelská strana informace Hamásu o zničení své techniky nekomentovala.

Očekává se, že Izrael provede pozemní invazi do Pásma Gazy v reakci na nečekané a krvavé útoky Hamásu proti Izraeli ze 7. října, při kterých zahynulo kolem 1400 lidí. Ozbrojenci z Hamásu drží jako rukojmí 222 lidí, které před více než dvěma týdny unesli z izraelského území, uvedl dnes Hagari. Odvetné izraelské útoky na Pásmo Gazy si vyžádaly už přes 4600 obětí.