Zákon je dalším ze vstřícných kroků směrem k budování osad, které vláda premiéra Benjamina Netanjahua učinila po zvolení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle agentury Reuters však může jít spíše o symbolický akt, neboť je zákon v rozporu s dřívějšími rozhodnutími izraelského nejvyššího soudu v případech týkajících se vlastnictví pozemků. Izraelský generální prokurátor již také vyhlásil, že zákon považuje za neústavní a nebude jej při očekávaném sporu u nejvyšší soudní instance hájit.

Parlament přijal zákon, na jehož přijetí tlačila krajní pravice, poměrem hlasů 60 ku 52. Původní palestinští majitelé pozemků podle textu normy dostanou odškodné buď ve formě peněz, nebo ve formě půdy bez ohledu na to, zda své parcely postoupili dobrovolně či ne.

Palestinci jakékoli kroky legalizující osady odsuzují a stejně jako výrazná část mezinárodního společenství je považují za zásadní překážku mírového řešení sporu. Organizace pro osvobození Palestiny dnes označila zákon za "legalizaci krádeže" pozemků, která "zhatila všechny šance na politické řešení" dlouhá desetiletí trvajícího konfliktu.

Čtěte také: Syrský uprchlík chce, aby Facebook smazal falešné zprávy o něm

Netanjahu, který návrh podpořil, se do poslední chvíle snažil hlasování o něm odložit na dobu po své schůzce s Trumpem plánované na 15. února, koaliční partneři ze sionistické strany Židovský domov však tlačili na jeho urychlené přijetí. Podle Reuters se krokem pokusili právě Netanjahuovu uskupení Likud přebrat část voličů, kterým se nelíbilo násilné vyklizení osady Amona minulý týden.

Izraelská vláda vystupuje v otázce osad sebevědoměji od zvolení Trumpa, který dává vůči židovskému státu najevo v této věci výrazně vstřícnější přístup než jeho předchůdce Barack Obama. Trumpův úřad minulý týden uvedl, že nepovažuje budování nových osad za překážku mírového procesu.

Izraelské ministerstvo obrany minulý měsíc oznámilo plán výstavby 2500 bytů pro osadníky na Západním břehu. Část bytů podle izraelských médií bude v osadě podporované rodinou Trumpova zetě Jareda Kushnera.

Čtěte také: Izraelský premiér tweetem o hraniční zdi pobouřil Mexiko