„Islámský odpor s velkou hrdostí a ctí oznamuje mučednickou smrt velitele Táliba Samího Abdalláha, známého též jako 'Abú Tálib'… který povstal jako mučedník na cestě do Jeruzaléma,“ citovala AFP z prohlášení Hizballáhu, který uvedeným termínem označuje smrt svých bojovníků.

Libanonský bezpečnostní zdroj agentuře AFP řekl, že tento velitel "je nejdůležitějším členem Hizballáhu, který byl zabit od loňského října, kdy začala válka Izraele v Pásmu Gazy v odvetě za teroristický útok palestinského hnutí Hamás. To je spojencem Hizballáhu a Íránu. Také Reuters uvedl, že abú Tálib je dosud nejvýše postaveným velitelem Hizballáhu zabitým Izraelem od října.

Úder byl podle zdrojů proveden v obci Džuaja asi 15 kilometrů severně od hranice s Izraelem a zemřeli při něm další tři členové hnutí. Zabitý velitel podle zdrojů Reuters zodpovídal za střední oblast jižního libanonského pohraničí, kde se nachází některé obce, které za posledních osm měsíců nejvíce utrpěly přeshraničním ostřelováním mezi Izraelem a Hizballáhem.

Íránem podporované hnutí zřídkakdy označuje své vysoce postavené členy zabité při izraelských úderech jako "velitele", připomněl server The Times of Israel. Jediným takovým případem byl Visám Tavíl, zástupce šéfa elitních jednotek Radván, který zemřel při izraelském vzdušném úderu začátkem ledna a byl tehdy nejvýznamnějším zabitým členem Hizballáhu od 8. října, kdy na severu Izraele vypukly střety. Podle zdrojů Reuters měl Abú Tálib ve vojenské hierarchii hnutí vyšší postavení než Tavíl.

Izraelská armáda tento útok přímo komentovala a předtím pouze uvedla, že v úterý provedla vzdušné údery v oblasti jižního Libanonu, odkud Hizballáh ráno vypálil "přibližně 50 raket“.

Ve středu ráno Hizballáh zřejmě v odvetě za zabití svého vysokého velitele vypálil na sever Izraele asi stovku raket, uvedla podle deníku Haarec izraelská armáda. Nikdo při tom nebyl zraněn, oznámily místní úřady, které zatím ani nevydaly žádné mimořádné pokyny pro místní obyvatele. Část izraelských obcí v příhraniční oblasti byla už na podzim evakuována poté, co tam začalo téměř každodenní ostřelování Hizballáhu a izraelské armády.

Izraelské údery v Libanonu

Při izraelských úderech v Libanonu od loňského října zemřelo víc než 300 příslušníků Hizballáhu a asi stovka civilistů, na izraelské straně padlo podle izraelských úřadů nejméně 15 vojáků a zahynulo 11 civilistů. Desetitisíce lidí na obou stranách hranice musely opustit své domovy.

Minulý týden údery Hizballáhu způsobily na severu Izraele lesní požáry. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu poté prohlásil, že Izrael je "připraven na velmi intenzivní operaci", která obnoví bezpečnost na severu země.

Šíitské hnutí Hizballáh dlouhodobě podporuje a vyzbrojuje Írán, který je úhlavním nepřítelem Izraele. Hizballáh od začátku války v Pásmu Gazy pravidelně ostřeluje pomocí raket a dronů severní území Izraele a tvrdí, že tak činí na podporu Palestinců. Při izraelských úderech v Libanonu od loňského října, kdy Izrael zahájil ofenzivu v Pásmu Gazy v reakci na přeshraniční teroristický útok palestinského hnutí Hamás, zahynulo více než 300 příslušníků Hizballáhu včetně vysoce postavených členů a asi stovka civilistů, zatímco na izraelské straně padlo podle izraelských úřadů nejméně 15 vojáků a 11 civilistů. Desetitisíce lidí na obou stranách hranice bylo nuceno opustit své domovy.