Během posledního měsíce bylo v okolí hraničního plotu mezi Pásmem Gazy a Izraelem zabito podle amerického deníku Washington Post celkem 39 Palestinců, kteří zde už měsíc pořádají násilné protesty a demonstrace.

Zatímco Palestinci obviňují Izrael z toho, že jeho vojáci střílejí v blízkosti hranice i neozbrojené civilisty, Izrael se hájí, že ze strany Palestinců dochází k opakovaným útokům, při nichž házejí na izraelské pohraniční síly podomácku vyrobené výbušniny nebo nádoby s hořlavinou, případně se pokoušejí prorazit násilím hraniční plot.

"Věříme, že Izraelci mají právo se bránit," uvedl nyní Pompeo spolu s jordánským ministrem zahraničí Aymanem Safadiem.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo při návštěvě Blízkého východu
Írán destabilizuje celý region, prohlásil Pompeo při návštěvě Blízkého východu

Nabídl také opatrnou podporu dvoustátnímu řešení (tedy vzniku Palestiny jako samostatného státu), nicméně dodal, že to záleží na obou stranách, ne na Spojených státech. "S úctou k dvoustátnímu řešení, toto rozhodnutí musí nakonec udělat zúčastněné strany. Dvoustrannému řešení jako pravděpodobnému výsledku jsme určitě otevřeni," prohlásil Pompeo v Jordánsku, kam zamířil po své návštěvě Izraele. Poté vyzval Palestince, aby opětovně navázali politické styky s Izraelem.

Také americký prezident Donald Trump v minulosti uvedl, že bude nakloněn dvoustátnímu řešení konfliktu, pokud takový plán odsouhlasí jak Izrael, tak Palestina. palestinská strana však odmítá spolupracovat se Spojenými státy poté, co Trump oznámil přesunutí své izraelské ambasády do Jeruzaléma, který Palestinci vnímají jako budoucí hlavní město svého státu.

Kosmická kabina společnosti Blue Origin
Nejbohatší muž světa vyslal do vesmíru recyklovanou raketu s figurínou