Ministr obrany Galant, který je vysoce postaveným členem Netanjahuovy strany Likud, v sobotu uvedl, že prohlubující se vnitřní roztržka vyvolaná snahou reformu prosadit představuje bezprostřední hrozbu pro bezpečnost země. Reformní proces by podle něj měl být zhruba na měsíc pozastaven, aby byl prostor pro jednání s opozicí.

Podle agentury AP odvolání Galanta signalizuje premiérovo odhodlání v plánu pokračovat. Již příští týden by mohla být předložena ke schválení Knesetu klíčová část reformy, která má dát vládě kontrolu nad jmenováním soudců, uvedly agentury. Netanjahu a jeho spojenci mají v parlamentu 64 křesel ze 120.

Tisíce lidí protestují 7. ledna 2023 v Tel Avivu proti nové vládě premiéra Benjamina Netanjahua, v níž jsou i krajně pravicové strany
Diktaturu ne! V Tel Avivu demonstrovaly tisíce lidí proti nové izraelské vládě

Premiérova kancelář sdělila, že Netanjahu si Galanta pozval do kanceláře a řekl mu, že v něj ztratil důvěru a tudíž ho odvolává. Galant krátce poté na twitteru napsal, že „bezpečnost Izraele vždy byla a zůstane jeho životním posláním“.

Opoziční vůdce Jair Lapid v reakci prohlásil, že „izraelský premiér je hrozbou pro bezpečnost státu Izrael“. Vládu obvinil, že „ignoruje varování všech bezpečnostních představitelů“.

Na protest proti odvolání Galanta oznámil rezignaci izraelský generální konzul v New Yorku Asaf Zamir. „Tuto vládu nemohu dál reprezentovat,“ napsal na twitteru. Protestní akci ohlásily také izraelské univerzity, které v pondělí zahájí časově neomezenou stávku.

Největší hrozba od jomkipurské války 

„Země čelí největší hrozbě od jomkipurské války. Vyzývám premiéra, aby vzal zpět pokyn ke Galantově odvolání,“ uvedl bývalý premiér Naftali Bennett. Před rozšířením protestů varoval i další bývalý premiér Ehud Barak.

Podle agentury AP se očekává, že Galanta ve funkci ministra obrany nahradí Avi Dichter, bývalý šéf tajné služby Šin Bet, který nyní působí jako ministr zemědělství. Dichter údajně zvažoval, že se připojí ke Galantově protestu, ale nakonec se postavil na stranu premiéra, napsala agentura AP.

Bývalý premiér a lídr strany Likud Benjamin Netanjahu hovoří ke svým příznivcům během vyhlašování průběžných výsledků parlamentních voleb v Izraeli, 2. listopadu 2022
Netanjahu se dohodl s krajní pravicí. Vytvoří vládní koalici

Organizátoři demonstrací v reakci na odvolání Galanta vyzvali ke spontánnímu protestu před vojenským velitelstvím v Tel Avivu. Podle agentury DPA večer vyšly v několika městech do ulic desetitisíce lidí, v Jeruzalémě se demonstranti střetli s policií u rezidence premiéra.