Izraelští vojáci jsou podle prohlášení armády rozmístěni po celé zemi a připravují se na „další fázi“ války s Hamásem, „s důrazem na významnou pozemní operaci“. Armáda také uvedla, že dokončuje odvod statisíců rezervistů a zajišťuje, aby měli potřebné vybavení.

Mluvčí izraelské armády podle agentury AP v sobotu prohlásil, že Izrael „velmi brzy“ zasáhne město Gaza. Zahájení izraelské pozemní operace se obecně očekává, píše ToI s tím, že její začátek a rozsah závisí na řadě okolností, včetně evakuace palestinských civilistů ze severní části Pásma Gazy.

Útok palestinského hnutí Hamás Izrael překvapilo. Svou roli v operaci hrají i podzemní tunely.
Proč byl útok Hamásu překvapivý? Teroristé měli hned několik es v rukávu

Izraelská armáda v sobotu na síti X uvedla, že se Hamás snaží civilistům v odjezdu na jih zabránit tím, že na silnici dává zátarasy, což vede k dopravním zácpám. Lídr Hamásu Ismáíl Haníja mezitím prohlásil, že Palestinci Pásmo Gazy neopustí.

Skupina již dříve obyvatele vyzvala, aby zůstali ve svých domovech. Izraelská armáda naopak vyzvala civilní obyvatelstvo severu Pásma Gazy, včetně města Gaza, k evakuaci na jih s tím, že se ozbrojenci Hamásu skrývají pod domy a využívají civilisty jako lidské štíty.

List Haarec s odvoláním na armádu píše, že izraelský „pozemní manévr“ bude vyžadovat vstup „do srdce Gazy“. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu navštívil vojáky na hranici s Pásmem Gazy a tázal se jich, zda jsou na „další fázi“ připraveni.

Mezi 1300 oběťmi útoku Hamásu je podle poslední bilance 279 příslušníků izraelských obranných sil. Mluvčí armády Daniel Hagari uvedl, že armáda dosud informovala rodiny 126 lidí, které palestinští ozbrojenci odvlekli do Pásma Gazy. Hamás a palestinský Islámský džihád tvrdí, že v Pásmu Gazy zadržují 130 rukojmích, píše ToI s tím, že některá izraelská média informují i o 200 zajatých. Kde se rukojmí nacházejí, přitom není jasné. Hamás uvedl, že v posledních 48 hodinách jich při izraelských náletech zahynulo 22.

Izraelská armáda při pátečním zásahu v Pásmu Gazy našla těla některých Izraelců zabitých palestinskými ozbrojenci a transportovala je zpět do Izraele, uvedl server listu The Jerusalem Post. Šlo o první zásah izraelské armády v Gaze od překvapivého útoku radikálního hnutí Hamás z minulého víkendu.

Izrael a už v pátek uvedl, že jeho jednotky uskutečnily několik rozsahem omezených operací za hranicí Gazy, aby oblast vyčistily od teroristů. Při jedné z nich se podle serveru vojákům podařilo nalézt těla Izraelců a dovézt je zpět. Kolik jich bylo, The Jerusalem Post neuvedl.

Šéf Hamásu: Palestinci Pásmo Gazy neopustí

Lídr Hamásu Ismáíl Haníja v sobotu v televizním projevu prohlásil, že Palestinci Pásmo Gazy nikdy neopustí a obvinil Izrael z genocidy. Informuje o tom televize Al-Džazíra, která projev odvysílala. „Obyvatelé Gazy zůstávají na svém území. Nikdy Gazu neopustí,“ uvedl Haníja v části projevu, která se týkala Egypta, s nímž Pásmo Gazy také sousedí. Haníja rovněž Izrael obvinil z toho, že páchá „genocidu“ ve spolupráci „s americkou vládou a některými evropskými státy“, uvedla Al-Džazíra.

Zdroj: Youtube

„Vzdávám hold obyvatelům Gazy, kteří čelí barbarské sionistické mašinerii,“ prohlásil Haníja s odkazem na Izrael. Hamás naopak označil za hnutí bojující za svobodu, které dodržuje zásady etiky. „Hamás se vždy snažil neútočit na civilisty navzdory všemu, co sionistický režim udělal,“ prohlásil Haníja, který se dlouhodobě zdržuje v Kataru.

Do ulic Londýna a dalších britských měst vyšli v sobotu 14. října lidé, aby vyjádřili podporu Palestině
Zastavte válku, svobodu Palestině. Do ulic Londýna vyšly tisíce demonstrantů

Egypt s Pásmem Gazy sdílí hranici a je znepokojen tím, že by Palestinci mohli být z tohoto území vysídleni v důsledku izraelského bombardování zahájeného po útoku Hamásu. Stejně jako ostatní arabské státy i Egypt uvedl, že Palestinci by měli v době eskalace války zůstat na svém území a že se snaží zajistit dodávky pomoci do Pásma Gazy, píše agentura Reuters.

Izraelský ministr obrany Joav Galant v pátek poznamenal, že palestinští civilisté, „kteří si chtějí zachránit život“, musí dbát varování Izraele a evakuovat se na jih Pásma Gazy. K evakuaci na jih Gazany vyzvala několikrát také izraelská armáda.