Izraelská armáda dala už dříve oficiálně najevo, že jejím hlavním cílem je zničit politické a vojenské vedení Hamásu, tedy radikální palestinské organizace, která Pásmo Gazy kontroluje a je zodpovědná za krvavé útoky na Izrael z minulého víkendu, při nichž přišlo o život na 1300 lidí, většinou civilistů.

Chystaná operace bude zřejmě největším izraelským pozemním zásahem od invaze Libanonu v roce 2006. Bude také první od roku 2008, při níž se Izrael pokusí alespoň na určitou dobu získat kontrolu nad částí Gazy.

Izraelská armáda
Izraelská ofenzíva v Gaze se blíží. Přípravy vrcholí, oznámila armáda

Jak poznamenává NYT, vojenský zásah s sebou nese riziko měsíce trvajících krvavých bojů na silně zastavěném území i v tunelech pod ním. Očekává se, že na střetnutí s izraelskou armádou mohou být v Gaze a stovkách kilometrů tunelů pod ní připraveny desetitisíce ozbrojenců Hamásu. Izraelské vojenské vedení počítá s tím, že se budou snažit zastavit postup Izraelců útoky ze zálohy, bombami nastraženými podél cest nebo výbuchy v tunelech, když nad nimi budou vojáci.

Zatím podle NYT není jasné, co chce Izrael dělat s městem Gaza v případě, že ho dobude. Město je největším ve stejnojmenném pásu na pobřeží Středozemního moře a patří k hlavním baštám Hamásu.

Živé záběry z okraje Gazy:

Zdroj: Youtube

Aby se izraelským vojákům postupovalo lépe, uvolnila armáda pravidla nasazení tak, aby mohli snadněji útočit na podezřelé. Kvůli rozsáhlému poničení budov v Gaze po izraelských náletech také komanda v posledních dnech podstoupila doplňkový trénink, aby byla připravena na boj v takovémto prostředí.

Invaze se původně měla uskutečnit o víkendu, ale zčásti i kvůli nepříznivému počasí byla o pár dnů odložena, protože mraky nad Gazou by zkomplikovaly situaci izraelským pilotům a operátorům dronů při snaze krýt pozemním silám záda.

Írán: Genocida ze strany izraelského apartheidu bude mít následky

Írán v sobotu večer varoval Izrael, že pokud okamžitě nepřestane s bojovými akcemi v Pásmu Gazy, může se situace vymknout kontrole. „Pokud nebudou válečné zločiny a genocida ze strany izraelského apartheidu okamžitě zastaveny, může se situace vymknout kontrole a mít dalekosáhlé následky,“ uvedlo na X íránské zastoupení při OSN k situaci v Pásmu Gazy, které čelí mohutné odvetě Izraele po masakrech ozbrojenců Hamásu.

Teherán patří k blízkým spojencům radikálního Hamásu a také libanonského hnutí Hizballáh. Panují proto obavy, že by se konflikt mohl rozšířit i do dalších oblastí Blízkého východu. Hizballáh v posledních dnech už několikrát Izrael ostřeloval, na což přišla stejná reakce ze strany Izraele. Hamás v noci na neděli uvedl, že tři jeho ozbrojenci přišli v sobotu život, když se z Libanonu pokusili proniknout do Izraele.

Američané poslali další letadlovou loď

I obavy z rozšíření bojů byly jedním z důvodů, proč USA, které při útoku Hamásu přišly o 29 občanů, k Izraeli vyslaly letadlovou loď USS Ford. Nyní se do oblasti přesune také letadlová loď USS Eisenhower spolu s doprovodnými plavidly.

Když ve středu o přesunu první letadlové lodi mluvil americký prezident Joe Biden, spojil to s varováním Íránu, aby byl v současné situaci kolem Izraele opatrný. Vyslání dalšího takového plavidla podle ABC News tento vzkaz ještě podtrhne.

Americká letadlová loď USS Dwight D. Eisenhower vyplula z přístavu Norfolk. Jde již o druhou letadlovou loď, která bude působit ve vodách v blízkosti Izraele.Americká letadlová loď USS Dwight D. Eisenhower vyplula z přístavu Norfolk. Jde již o druhou letadlovou loď, která bude působit ve vodách v blízkosti IzraeleZdroj: Profimedia

Ohledně možného zapojení Íránu reagoval na sítí X vedoucí oddělení pro strategické záležitosti izraelského ministerstva zahraničí Joshua Zarka. „Připravují,“ odpověděl na příspěvek, který předpokládá scénář, že Íránci rozmisťují zbraně v Sýrii, a připravují tak druhou frontu. Krátce v téže reakci na příspěvek dodal, že Izrael je odhodlán tomu předejít.

Útok palestinského hnutí Hamás Izrael překvapilo. Svou roli v operaci hrají i podzemní tunely.
Proč byl útok Hamásu překvapivý? Teroristé měli hned několik es v rukávu

Blízkost íránského režimu a Hamásu je patrná také ze sobotní schůzky íránského ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána s vůdcem Hamásu Ismáílem Haníjou v Kataru, na níž se shodli na tom, že budou pokračovat ve spolupráci. Amírabdolláhján podle Reuters útok Hamásu na Izrael, při němž zemřelo na 1300 lidí, ocenil jako „historické vítězství“.

Střetem Izraele a Hamásu se znovu bude zabývat také Rada bezpečnosti OSN. Rusko, které od loňského února vede válku proti Ukrajině, chce, aby v pondělí hlasovala o jeho rezoluci, která odsuzuje násilí proti civilistům a všechny formy terorismu, aniž by vysloveně zmiňovala Hamás.