Cíle, které izraelská armáda zasáhla za 24 hodin, zahrnují velitelská stanoviště Hamásu či odpalovací pozice protitankových řízených střel. Pozemní operace podle mluvčího armády zasáhla i teroristické buňky Hamásu, které připravují raketové útoky na Izrael. Hamás rovněž od 7. října pokračuje v ostřelování Izraele, většinu raket zachytí izraelský protiraketový systém.

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari dnes znovu vyzval obyvatele severu Pásma Gazy, aby se přemístili na jih. „Hamás se skrývá za civilisty a používá je jako lidské štíty,“ zopakoval Hagari. „Obyvatelé severu Pásma Gazy by se měli přesunout na jih, do bezpečí, kde dostanou vodu, potraviny a léky,“ dodal mluvčí s tím, že humanitární pomoc, kterou do této oblasti poskytují Spojené státy a Egypt, bude rozšířena.

Izraelský voják sedí na tanku během příprav na pozemní manévry v Pásmu Gazy, 28. října 2023
Opustí Česko OSN kvůli sporné rezoluci? Přečtěte si, co říkají jednotlivé body

Později Hagari zdůraznil, že výzvy k evakuaci na jih, adresované Palestincům, jsou nyní naléhavé. „Poslední dva týdny jsme vyzývali obyvatele severní části Pásma Gazy a města Gaza, aby se dočasně přemístili na jih. Přesídlení na jih je v zájmu jejich osobní bezpečnosti,“ řekl Hagari podle agentury Reuters. „Dnes zdůrazňujeme, že toto je naléhavá výzva,“ řekl mluvčí ve vyjádření vysílaném v televizi.

Hagari také uvedl, že potvrzený počet lidí, kterých se Hamás zmocnil jako rukojmích po útoku ze 7. října, vzrostl na 239. Ještě v sobotu bylo potvrzených rukojmích o devět méně.

Zdroj: Youtube

V sobotu také armáda opět shazovala do Pásma Gazy z letadel letáky. „Obyvatelům Pásma Gazy není sever Gazy bezpečný, stal se bojovým polem,“ stojí na nich podle izraelských médií.

Výzvy obyvatel k evakuaci

Izraelská armáda už mnohokrát vyzvala obyvatele Pásma Gazy, aby se přesunuli na jih. Podle reportérů BBC i dalších médií ale rakety dopadají i na tuto oblast na jihu pásma, které je menší než Praha a žije v něm na 2,3 milionu lidí.

Protiizraelský protest na letišti v Machačkale
Hon na Židy. Letadlo z Izraele na ruském letišti ohrožoval rozzuřený dav

Humanitární pomoc se do Pásma Gazy dostává přes hraniční přechod s Egyptem teprve týden a dosud tam Izrael povolil vpustit necelou stovku kamionů, což je ale podle humanitárních organizací jen „kapka v moři“. Před 7. říjnem vozilo humanitární pomoc do Pásma Gazy, které už předtím čelilo částečné blokádě, i 500 nákladních aut denně.