Představitelé OSN v Pásmu Gazy „byli informováni svými styčnými důstojníky v izraelské armádě, že veškeré obyvatelstvo (Pásma) Gazy severně od (údolí) Vádí Gaza by se mělo během příštích 24 hodin přemístit na jih (Pásma) Gazy,“ uvedl mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric. „Jedná se přibližně o 1,1 milionu lidí,“ dodal. To je téměř polovina z 2,3 milionu obyvatel Pásma Gazy.

„OSN považuje za nemožné, aby se takový přesun uskutečnil bez ničivých humanitárních následků,“ uvedl v prohlášení mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphan Dujarric. „OSN důrazně apeluje na to, aby byl jakýkoli takový příkaz, pokud bude potvrzen, zrušen a zabránilo se tak tomu, co by mohlo již tak tragickou situaci změnit v katastrofální,“ dodal.

„Reakce OSN na včasné izraelské varování určené obyvatelům Gazy je ostudná,“ prohlásil izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan. OSN by se podle něj měla zaměřit na odsouzení Hamásu a podporu práva Izraele na sebeobranu.

Izrael odpověděl na útoky Hamásu ostřelováním Pásma Gazy.
Slovník k válce mezi Izraelem a Hamásem: Co je Fatah, Intifáda či Abú Nidala

Izraelská armáda později vydala varování pro obyvatele města Gaza, kde hodlá v následujících dnech významně působit. Do svých domovů se podle armády budou moci lidé vrátit až po vydání dalšího oznámení. Armáda také varovala obyvatele Gazy, aby se nepřibližovali k hraničnímu plotu.

Podle zpravodajů agentury AFP na místě izraelská armáda pomocí bezpilotních letounů nad Gazou shazovala dnes dopoledne letáky v arabštině, které civilisty vyzývají k evakuaci a na nichž je mapa s šipkami, kam se mají vydat.

Mluvčí OSN Dujarric řekl, že příkaz izraelské armády se vztahuje i na všechny zaměstnance OSN a osoby ukryté v zařízeních organizace, včetně škol a zdravotnických zařízení. Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) na síti X informoval, že přemístil své ústředí a mezinárodní personál na jih Pásma Gazy.

Úřad Hamásu pro záležitosti uprchlíků obyvatele severní části Pásma Gazy vyzval, aby "zůstali ve svých domovech a pevně se postavili odporné psychologické válce okupantů", píše agentura AP. Web The Times of Israel s odkazem na nejmenovaného obyvatele Gazy píše, že Hamás civilistům, kteří chtějí odjet na jih autem, v evakuaci fyzicky brání. Mnoho obyvatel se podle zdroje evakuovat neplánuje, protože nemají kam jít. Tato tvrzení nebylo možné nezávisle ověřit.

Izrael se stal v sobotu terčem překvapivého útoku asi tisícovky ozbrojenců Hamásu z Pásma Gazy. Na izraelské straně podle poslední bilance zemřelo více než 1300 lidí, většinou civilistů. Odvetné letecké útoky Izraele na Pásmo Gazy dosud podle palestinských představitelů připravily o život více než 1500 Palestinců, včetně 500 dětí. Zraněno bylo přes 6600 osob.

Z domovů v Pásmu Gazy uprchly statisíce lidí

Své domovy v Pásmu Gazy kvůli izraelským útokům opustilo podle OSN přes 423 tisíc lidí. Informovala o tom dnes agentura AFP. Izrael na úzké pásmo, v němž žije kolem 2,3 milionu Palestinců, útočí v odvetě za víkendové masakry ozbrojenců z Hamásu, které připravily o život na 1300 lidí.

Izrael poté, co ho napadl Hamás.
Kdo jsou možní spojenci Hamásu? Írán účast na útoku odmítá, jsou tu ale i další

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že od soboty, kdy Izrael zahájil odvetné údery, zaznamenala 34 útoků zaměřených na poskytování zdravotní péče v Pásmu Gazy. Jedenáct zdravotníků ve službě bylo zabito a 16 zraněno. Organizace dále konstatovala, že přístup zdravotnických týmů v terénu ztěžuje poškozená infrastruktura. Oznámila poškození 19 zdravotnických zařízení a 20 sanitek.

OSN ve čtvrtek vyhlásila humanitární výzvu na pomoc obyvatelům Pásma Gazy Západního břehu Jordánu ve výši 294 milionů dolarů (6,9 miliardy korun). Výzva je určena na pomoc více než 1,2 milionu lidí, uvedla OSN.