Pondělní operace izraelské armády je teprve její druhou úspěšnou, která vedla k záchraně rukojmích od počátku nynější války v Gaze. Koncem října, po začátku pozemní operace v Gaze, armáda osvobodila jednu vojačku. Stovku rukojmích propustil Hamás za dosud jediného příměří koncem listopadu, většinou z nich na základě dohody s Izraelem výměnou za asi 240 palestinských vězňů.

V pondělí vojáci zachránili v Rafáhu dva muže s dvojím občanstvím Izraele a Argentiny Fernanda Marmana (61) a Louise Hara (70). Oba byli převezeni do izraelské nemocnice, jejich zdravotní stav je relativně dobrý, což přičítají tomu, že nebyli drženi v tunelech jako většina ostatních unesených, ale v rodinném domě, napsal server The Times of Israel (ToI). Uneseni byli spolu s dalšími členy svých rodin, od nichž byli posléze odděleni. Čtyři jejich příbuzní byli propuštěni koncem listopadu.

Izraelští vojáci v palestinské Gaze. Ilustrační snímek
Válka v Gaze? Scény jako ze zombie apokalypsy, líčí izraelští vojáci

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari uvedl, že záchrana dvou rukojmích byla společnou operací armády a tajných služeb a armáda ji nějakou dobu připravovala. Před akcí krátce po půlnoci místních času armáda oblast bombardovala. Akci podle Hagariho sledovali na dálku i Netanjahu a ministr obrany Joav Galant. Server ToI a deník Haarec v pondělí zveřejnili videozáznam, na němž je vidět zcela zničený dům, který je podle palestinských médií tím, z něhož vojáci rukojmí dnes zachránili. ToI napsal, že věrohodnost záznamu nelze ověřit

Záchranu dvou rukojmích ocenilo i sdružení příbuzných unesených, které ale zopakovalo, že je nutné co nejrychleji zachránit i ostatní. „Izraelská vláda musí využít všechny možnosti, aby byli propuštěni,“ uvedlo sdružení. Příbuzný jednoho z dnes zachráněných vyzval vládu, aby co nejrychleji uzavřela dohodu o příměří, která povede k propuštění všech unesených.

Netanjahu dlouhodobě tvrdí, že k propuštění rukojmích povede jen vojenský nátlak, a hodlá pokračovat ve válce až do úplného zničení Hamásu, což ale mnozí považují za nereálné.

Zdroj: Youtube

Válka v Gaze začala teroristickým útokem Hamásu na izraelské pohraničí, kde palestinští ozbrojenci 7. října pozabíjeli na 1200 lidí a dalších 253 unesli. Izrael pak zahájil masivní bombardování Pásma Gazy a pozemní operaci, která si podle úřadů ovládaných hnutím Hamásem vyžádala životy víc než 28 tisíc Palestinců. Zemřelo při ní také 229 izraelských vojáků.

Hamás stále zadržuje na 130 osob, nejméně tři desítky z nich ale už zřejmě nežijí, oznámila minulý týden izraelská armáda. Podle amerických médií je mrtvých mezi unesenými až pět desítek.

Rafáh leží u hranice s Egyptem a před boji se do této oblasti za čtyři měsíce války utekl více než milion obyvatel Pásma Gazy. Netanjahu minulý týden nařídil armádě připravit plán evakuace civilistů z Rafáhu před očekávanou pozemní invazí s cílem zničit zbývající jednotky Hamásu. Není ale jasné, kam by se měl milion lidí evakuovat. Egypt posílil ochranu svých hranic v obavách, že davy desítky tisíc Palestinců, včetně teroristů z Hamásu, by se mohly dostat na jeho území.

Údery Izraele v Rafáhu si údajně vyžádaly desítky mrtvých

Izraelské údery v Rafáhu na jihu Pásma Gazy si v noci na pondělí vyžádaly životy desítek lidí. Podle agentur Reuters a AFP to v pondělí uvedly zdravotnické úřady, které ovládá radikální palestinské hnutí Hamás. Izrael potvrdil, že v oblasti, kde se tísní přes milion uprchlíků, provedl sérii úderů na podle něj teroristické cíle.

Bombardování zesílilo obavy ohledně plánu izraelské armády zahájit rozsáhlou operaci i v této hustě zalidněné oblasti, kam před boji od října utekl přes milion civilistů.

Znepokojení z izraelských útoků na Rafáh dnes vyjádřil Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, který znovu vyzval k příměří kvůli humanitární katastrofě v Gaze. Také americký prezident Joe Biden v nedělním telefonátu zopakoval Netanjahuovi, že by neměl zahajovat ofenzivu v Rafáhu, pokud nebude mít realizovatelný plán zajištění bezpečnosti civilistů. Bílý dům dnes vyzval Izrael, aby usiloval o dohodu o pozastavení bojů v Gaze výměnou za propuštění dalších rukojmích.

Izrael obvinil několik zaměstnanců Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky z pomoci Hamásu.
V Gaze měli pomáhat, oni ale vraždili. Vyplouvají další detaily o skandálu v OSN

Obavy z dnešních izraelských útoků na Rafáh vyjádřil i šéf unijní diplomacie Josep Borrell nebo vrchní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu Karim Khan. Ten dodal, že jeho úřad aktivně vyšetřuje všechny zločiny údajně spáchané v Pásmu Gazy.

I mluvčí Mahmúda Abbáse, šéfa palestinské autonomie na okupovaném Západním břehu, vyzval mezinárodní společenství, aby zastavilo izraelskou pozemní operaci v Rafáhu. Za „totální nesmysl“ označil Netanjahuova slova o „bezpečné evakuaci“ civilistů.„V Pásmu Gazy není bezpečné místo a za pokračujícího bombardování se lidé nemohou vrátit do centrální a severní části Gazy,“ dodal. Abbás dnes v Kataru jednal s tamním emírem Tamimem bin Sáním o budoucnosti Pásma Gazy.