Terčem nejnovějších izraelských úderů byly podle zdravotníků a místních obyvatel stany vnitřně vysídlených rodin v oblasti Mavásí, která byla vyznačena jako humanitární zóna. „V rozporu se zprávami z posledních několika hodin izraelské jednotky neudeřily v humanitární oblasti Mavásí,“ zdůraznila vpodvečer armáda v prohlášení.

Nabíl abú Rudajná, mluvčí předsedy Palestinské autonomie, která vykonává omezenou správu na okupovaném Západním břehu Jordánu, označil dnešní údery na Rafáh za masakr. Vyzval také k uposlechnutí Mezinárodního soudního dvoru (ICJ) v Haagu, který v pátek nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzivu v oblasti Rafáhu na jihu Pásma Gazy i každou další akci, která by palestinské skupině přivodila takové životní podmínky, jež by mohly způsobit její úplné či částečné fyzické zničení.

Izrael zaútočil na palestinský uprchlický tábor poblíž Rafáhu
Všude byly plameny a mrtvá těla, líčí svědci izraelského útoku u Rafáhu

V neděli večer izraelské vzdušné údery proti členům Hamásu v uprchlickém táboře v západní části Rafáhu přitom zřejmě způsobily rozsáhlý požár ve stanovém městě, který připravil o život 45 lidí a dalších asi 250 zranil. Událost, kterou izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil za "tragickou nehodu" a která se dosud vyšetřuje, vyvolala ostrou kritiku z řad zástupců humanitární organizací i mezinárodního společenství. Nedělní údery v úterý znovu odsoudil generální tajemník OSN António Guterres a vyzval k okamžitému zastavení hrůzy a utrpení.

Izraelská armáda 6. května vyzvala asi 150 tisí civilistů ve východní části Rafáhu, který se nachází na samém jihu Pásma Gazy u hranice s Egyptem, k odchodu do "rozšířené humanitární zóny" vzdálené asi 20 kilometrů, než v oblasti zahájila podle svých slov "omezenou" pozemní operaci s cílem zničit zbývající prapory a infrastrukturu Hamásu. Před izraelskou ofenzivou v Rafáhu za poslední tři týdny podle dnešního sdělení Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) uprchl už zhruba milion Palestinců.

Problém s dodávkou humanitární pomoci

Představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) varoval, že poslední nemocnice v Rafáhu by mohla brzy přestat fungovat. Pokud zde Izrael zahájí "plnou ofenzivu", lze podle něj očekávat značný počet úmrtí. Kromě toho nejmenovaní američtí představitelé agentuře Reuters řekli, že se pravděpodobně kvůli špatnému počasí odlomila část mola americké armády, čímž dočasně přestalo být použitelné, což je nová rána pro snahy o doručení humanitární pomoci Palestincům. Neřekli, o jak velkou část se jedná, ani nespekulovali o tom, jak dlouho bude trvat, než se provoz mola a doručování humanitární pomoci obnoví.

Izrael zahájil bombardování a koncem října také pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy po teroristickém útoku vedeném Hamásem na pohraniční obce 7. října, při kterém radikálové zabili na 1200 lidí, většinou civilistů, a zajali přes 250 rukojmích. Při dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna více než stovka rukojmích výměnou za palestinské vězně.

Záchranáři v palestinské Gaze pomohli s porodem dítěte, kterému zemřela matka.
Zázrak po útoku v Gaze: Mrtvé matce se narodila živá holčička

Podle aktuální bilance palestinských úřadů ovládaných Hamásem od té doby přišlo ve válce o život nejméně 36 096 Palestinců a dalších 81 136 bylo zraněno. Údaje nelze nezávisle ověřit a nerozlišují mezi zabitými civilisty a bojovníky, jichž izraelská armáda podle posledního Netanjahuova vyjádření zabila kolem 14 000.