V Izraeli se dnes konaly páté parlamentní volby za tři a půl roku.Podle televizních prognóz získal Netanjahuův Likud 30 až 31 křesel ve 120členném Knesetu a má spolu se svými spojenci šanci získat 61 až 62 mandátů, tedy potřebnou parlamentní většinu.

Druhou stranou s největším počtem mandátů je podle odhadů centristická strana Ješ Atid dosavadního premiéra Jaira Lapida, té je přisuzováno 22 až 24 křesel. Podle odhadů spolu se spojenci získá 54 až 55 křesel.

Třetí nejsilnější formací je formace Náboženský sionismus (RZ) Bezalela Smotriče a Itamara Ben Gvira, které prognózy přisuzují 14 až 15 křesel.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro během projevu ve svém sídle, 1. listopadu 2022.
Bolsonaro poprvé po neúspěchu v brazilských volbách promluvil. Porážku neuznal

Netanjahu, který je soudně stíhaný kvůli korupci, ale vinu ale popírá, Ben Gvirovi a Smotričovi slíbil ministerská křesla. Podle serveru Axios se za to oba zavázali, že budou usilovat o zákon, který změní podmínky stíhání politiků za korupci. Ben Gvir patří ke stoupencům Meira Kahaneho, jehož rasistická strana Kach byla v Izraeli roku 1994 zakázána a ocitla se na izraelském a americkém seznamu teroristických organizací.

Jakmile budou známy oficiální konečné výsledky, prezident Jicchak Herzog určí, kdo bude pověřen sestavením vlády. Kandidát má poté čtyři týdny na sestavení koalice. Stejně jako po loňských volbách však může trvat týdny či měsíce, než bude ustavena nová vláda.