Útok Hamásu, který začal v sobotu ráno, má v tuto chvíli podle izraelské armády na izraelské straně zhruba 700 obětí na životech, z toho 73 vojáků. Izraelské odvetné údery zabily v Pásmu Gazy téměř 500 lidí a zranily další 3000. V žádné z izraelských příhraničních vesnic se nyní nebojuje.

Raketa vypálená z pásma Gazy zasáhla dům v Aškelonu v jižním Izraeli, sobota 7. října 2023
Izrael jsme varovali před velkou hrozbou, situaci zlehčovali, zaznívá z Egypta

Izraelský ministr obrany Joav Galant nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Úřady podle něj přeruší dodávky elektřiny a zablokují dovoz potravin či pohonných hmot. 

„Nařídil jsem úplnou blokádu pásma Gazy. Nebude tam žádná elektřina, žádné potraviny, žádné palivo, vše je uzavřeno,“ řekl Galant. „Bojujeme proti bestiím a podle toho jednáme,“ dodal.

„Je však možné, že teroristé v oblasti stále jsou,“ uvedl mluvčí podle serveru The Times of Israel (TOI). Od začátku bojů bylo z Pásma Gazy na Izrael podle mluvčího vypáleno zhruba 4400 raket.

Hraniční plot s Pásmem Gazy budou podle Hagariho nadále zabezpečovat izraelské tanky a ze vzduchu je podpoří vrtulníky a drony, aby se zabránilo průniku dalších teroristů. Izraelská armáda podle mluvčího evakuovala 15 z 24 vesnic na hranici s Pásmem Gazy a bude v evakuacích dalších obcí v následujících dnech pokračovat. V tuto chvíli není v plánu evakuovat město Sderot.

Povolání 300 tisíc rezervistů

Izraelská armáda během 48 hodin povolala 300 tisíc rezervistů. Hagari v této souvislosti řekl, že Izrael dosud nikdy tolik rezervistů za tak krátkou dobu nemobilizoval.