Izrael, který Gazu bombarduje v odvetě za krvavý útok Hamásu ze 7. října, obyvatele severní části tohoto úzkého pobřežního pásu opakovaně vyzval, aby se přesunuli na jih. Dosud tak podle izraelské armády učinilo přibližně 700 tisíc lidí z odhadovaného počtu 1,1 milionu obyvatel této části Gazy.

Nyní Izrael své varování ještě zesílil. Izraelská armáda už dříve uvedla, že se vyklizením části Gazy, v níž celkem na území menším než Praha žije 2,3 milionu lidí, snaží předejít civilním obětem. Mluvčí izraelské armády v sobotu sdělil, že se jednotky i nadále připravují na další fázi bojů, která bude podle serveru The Times of Israel spočívat v právě pozemním útoku.

Izrael odpověděl na útoky Hamásu ostřelováním Pásma Gazy. Ilustrační snímek
Přípravy na pozemní ofenzívu: Zintenzivníme útoky na Pásmo Gazy, uvedl Izrael

Palestinské hnutí Hamás tvrdí, že izraelské údery na Pásmo Gazy jsou v posledních hodinách intenzivnější, píše agentura AFP. Podle údajů úřadů v Pásmu Gazy, které kontroluje toto hnutí, během noci zemřelo kvůli izraelským úderům 55 lidí a bylo zničeno přes 30 domů. V sobotu Hamás informoval o nejméně 29 mrtvých při noční útocích ze strany izraelské armády.

Izraelské údery přes noc zabily desítky palestinských bojovníků, včetně zástupce velitele ozbrojených sil Hamásu, uvedl armádní mluvčí Daniel Hagari. „Pokračujeme v útocích na cíle s důrazem na město Gaza a jeho okolí, ale i v celém Pásmu Gazy, v rámci přípravy na další fázi války,“ řekl Hagari.

Server The Times of Israel také s odkazem na diplomatický zdroj informoval o tom, že americká vláda i vlády některých evropských zemí, jejichž občané byli Hamásem uneseni, tlačí na Izrael, aby kvůli rukojmím, které ozbrojenci v pásmu drží, pozemní invazi do Gazy odložil. V sobotu večer byl na svůj postoj znovu dotázán i americký prezident Joe Biden, který řekl jen, že s Izraelci mluví.

USA předloží návrh rezoluce

Spojené státy podle Reuters k situaci v regionu chtějí předložit svůj návrh rezoluce Radě bezpečnosti OSN, který konstatuje, že Izrael má právo na sebeobranu a požaduje, aby Írán přestal vyvážet zbraně „milicím a teroristickým skupinám, které ohrožují mír a bezpečnost v regionu“. Návrh také požaduje „nepřetržité, dostatečné a neomezené“ dodávky pomoci do Gazy.

Cyril Svoboda, bývalý místopředseda vláda, ministr zahraničí a předseda KDU-ČSL. Dnes působí jako vysokoškolský pedagog a organizuje postgraduální vzdělávání
Cyril Svoboda: Útok Hamásu na Izrael mění bezpečnostní situaci ve světě

Pentagon v noci na neděli informoval o tom, že na Blízký východ vyšle další systémy protiletecké obrany THAAD a Patriot. Kolik vojáků je v pohotovosti a připraveno na případný přesun do regionu, neuvedl. Spojené státy do východního Středomoří už vyslaly také dvě letadlové lodě.