Armáda při téměř tři měsíce trvající operaci zabavila desítky tisíc zbraní a miliony dokumentů, uvedl Daniel Hagari. Jednotky se teď budou soustředit na operaci v jižnějších částech oblasti, kde žije přes dva miliony Palestinců.

Postup Izraele v Pásmu Gazy mnozí kritizují. Přečtěte si proč:

Bombardování v Pásmu Gazy Izraelskými ozbrojenými silami má katastrofální následky
Izrael útočí na Gazu svými nejničivějšími bombami. Postup si vysloužil kritiku

Uprchlické tábory ve střední části Pásma Gazy jsou podle Hagariho „hustě obydlené a plné teroristů“, zatímco Chán Júnis na jihu je „podzemní město plné tunelů“. Právě v tunelech se podle Izraele ukrývají bojovníci Hamásu a útočí z nich na Izrael.

„Bude to chvíli trvat, boje budou pokračovat po celý rok 2024. Postupujeme podle plánu, abychom dosáhli našich válečných cílů: zneškodnit Hamás i ve střední a jižní části a soustředit veškeré zpravodajské, operační i bojové síly na osvobození rukojmích,“ uvedl Hagari.

Civilních obětí přibývá

Izrael zahájil válku proti hnutí Hamás poté, co tato skupina 7. října zaútočila na Izrael, zabila asi 1200 lidí a asi 240 osob unesla do Pásma Gazy. Přes stovku jich skupina propustila koncem listopadu během dosud jediného krátkodobého příměří, a to výměnou za palestinské vězně zadržované v Izraeli.

Cesta ze severu Pásma Gazy na údajně bezpečný jih očima arabského kameramana BBC:

Cesta na jih Gazy je pro některé děsivým zážitkem.
Cesta smrti s hnijícími mrtvolami. Kameraman popsal cestu na jih Gazy

Hamás v Pásmu Gazy vládne od roku 2007. Izraelské odvetné údery v palestinském Pásmu Gazy si podle úřadů ovládaných Hamásem od října vyžádaly přes 22 700 obětí.