Útočící izraelský tank na silnici v Gaze údajně zachycuje video sdílené v pondělí dopoledne na síti X. Pravost záběrů, ani konkrétní informace o průběhu bojů však nelze bezprostředně ověřit.

„Izraelská armáda konkrétní polohu svých jednotek nepotvrdí, a to ani v případě, že se nějaký materiál objeví na sociálních sítích. Naše jednotky (v Pásmu Gazy) pozvolna postupují podle plánu,“ prohlásil mluvčí izraelské armády Daniel Hagari podle agentury Reuters.

Izrael v noci na sobotu zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v oblasti v reakci na neočekávaný a krvavý útok bojovníků Hamásu na izraelském území ze 7. října. Palestinští ozbrojenci při něm pozabíjeli na 1400 lidí, většinou civilistů. Následné útoky izraelské armády na Pásmo Gazy, kde Hamás vládne, si podle místních úřadů vyžádaly už přes 8000 lidských životů.

Protiizraelský protest na letišti v Machačkale
Protiizraelský protest na letišti v Machačkale: Policie zadržela desítky lidí

V Pásmu Gazy od neděle opět začíná fungovat internet a telefonické spojení, které byly od pátku vyřazeny z provozu. „Naše technické týmy za obtížných podmínek pilně napravují škody na vnitřní síti,“ uvedla na síti X společnost Paltel, která v Pásmu Gazy zprostředkovává telekomunikační služby.

Obětí mezi civilisty přibývá

Izraelská armáda podle vlastních prohlášení za poslední den zabila desítky příslušníků Hamásu zaútočila na více než 600 cílů palestinského radikálního hnutí, byly mezi nimi sklady zbraní, místa pro odpalování protitankových raket a základny hnutí.

Izraelský voják sedí na tanku během příprav na pozemní manévry v Pásmu Gazy, 28. října 2023
Opustí Česko OSN kvůli sporné rezoluci? Přečtěte si, co říkají jednotlivé body

Server Times of Israel informoval, že z Hamásem povražděných 1400 Izraelců se zatím podařilo identifikovat 1135. Civilisté podle úřadů tvoří 85 procent izraelských obětí. Civilních obětí je podle palestinských úřadů většina také v Pásmu Gazy.