Nová osada s názvem Amichai na sever od Ramalláhu by se měla stát domovem pro tři stovky bývalých obyvatel nedalekého ilegálního sídliště Amona. Ti byli v únoru ze svých obydlí vykázáni policií na základě rozhodnutí soudu, že inkriminované pozemky jsou ve vlastnictví Palestinců.

Netanjahu pochválil zahájení prací slovy „Po několika desetiletích mám to privilegium být premiérem, který buduje nové komunity v Judey a Samaří."

Palestinští předáci načasování nové výstavby kritizují. Podle nich má záměrně podkopat mírotvorné snahy. Mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse ji označil za „vážnou eskalaci konfliktu a pokus sabotovat americké snahy o oživení jednání".

Americký prezident totiž na letošním společném setkání izraelského premiéra požádal, aby další rozšiřování izraelského osídlení na okupovaných územích pozdržel. Podle mezinárodního práva je budování stálých civilních staveb na okupovaném území zakázáno. Protkán židovskými vesnicemi a městy může jen stěží vzniknout svrchovaný palestinský stát.

V pondělí Bílý dům ohlásil, že Kushner se spolu s prezidentovým poradcem pro Izrael Jasonem Greenblattem pokusí od obou znesvářených stran zjistit jejich priority a plánované kroky. Trumpova legislativa má ambici mírový proces restartovat. Jednání ztroskotala před třemi lety poté, co izraelští zástupci odešli od jednacího stolu v reakci na vznik palestinské vlády národní jednoty.