Mezi oběťmi je také řada cizinců. Vídeň oznámila, že mezi mrtvými jsou tři rakouští občané, kteří měli také občanství Izraele. Paříž v úterý informovala o dalších dvou zabitých občanech, dohromady jsou již čtyři. Desítky dalších lidí extremisté unesli do Pásma Gazy. Jejich přesný počet je však nejasný.

Velvyslanec Izraele při OSN Gilad Erdan televizi CNN řekl, že Hamás drží 100 až 150 izraelských rukojmí.

Vyprošťování obětí v Pásmu Gazy. Ilustrační snímek
Netuší, zda ještě žijí. Lidi unesené Hamásem poznávají příbuzní na videích

Lídr hnutí Hamás Ismáíl Haníja prohlásil, že skupina nebude vyjednávat o „vězních a zajatcích držených silami odporu“, dokud neskončí vojenská operace. Mluvčí Hamásu poté pohrozil, že skupina zabije izraelského rukojmího pokaždé, když Izrael bez varování vybombarduje civilní palestinský dům.

O propuštění rukojmích usilují i USA

Americký ministr Antony Blinken v úterý ráno opět hovořil se svým izraelským protějškem Elim Kohenem. Blinken uvedl, že zopakoval kondolence Izraeli a všem, které zasáhlo násilí Hamásu, a potvrdil, že USA usilují o okamžité propuštění všech rukojmích.

Boje proti Izraelem a hnutím Hamás, říjen 2023
Válka mezi Izraelem a Hamásem: Co je Pásmo Gazy, kdy a jak se zrodil konflikt

Izraelská armáda mezitím zveřejnila jména dalších 38 vojáků zabitých při nynějším konfliktu s Hamásem. Podle zpravodajského webu The Times of Israel je mezi 900 mrtvými 123 izraelských vojáků. Policie také zveřejnila jména dalších čtyř zabitých izraelských policistů, celkem jich je 41.