Pro nový zákon o "národním státě", který podpořila pravicová vláda, hlasovalo ve 120členném parlamentu 62 poslanců, proti bylo 55 a dva zákonodárci se zdrželi hlasování. Nová právní úprava, která také označuje zakládání židovských osad za národní zájem, byla schválena po mnoha měsících vyostřených politických debat.

"Izrael je historickou vlastí židovského národa, který v něm má výlučné právo na národní sebeurčení,“ uvádí se zákoně, který poslanci přijali symbolicky několik měsíců po oslavách 70. výročí založení státu Izrael.  

„Toto je rozhodující moment v historii sionismu a státu Izrael,“ řekl premiér Benjamin Netanjahu po přijetí zákona. Oficiálním jazykem zůstala hebrejština, zatímco arabštině byl přiznán "zvláštní status", takže jí lze nadál používat při styku s izraelskými institucemi.

Izraelských Arabů je v zemi asi 1,8 milionu, což tvoří asi 20 procent z celkových devíti milionů obyvatel. Jedná se o lidi, kteří zůstali v zemi během konfliktu mezi Araby a Židy, který vyvrcholil válkou v roce 1948 a poté vytvořením nového státu Izrael. Stovky tisíc lidí bylo tehdy nuceno opustit své domovy nebo uprchnout.

Arabská menšina má sice podle zákona stejná práva jako židovské obyvatelstvo, ale už dlouho si stěžuje na pozici druhořadých občanů, kterým se dostává horších služeb v oblasti vzdělávání, zdravotnictví a bydlení.

Kritika na adresu zákona se ozývala i v samotném Izraeli. Generální prokurátor varoval před mezinárodními důsledky přijetí zákona v původní podobě. Před diskriminací spojenou s novým zákonem varoval také izraelský prezident Reuven Rivlin. 

Podle kritiků se nyní jen prohloubí odcizení mezi oběma národy. "Se smutkem oznamuji smrt demokracie, jsem v šoku," řekl jeden z arabských zákonodárců Ahmed Tibi.
Nový zákon rozzuřil mimo jiné i obyvatele Ma'alot-Taršichy, města v severním Izraeli, který vznikl propojením židovského města Maalot s arabským městem Taršicha.

"Jde o rasistickou legislativu radikální pravicové vlády, která jen zasévá semínka proto, aby zde vznikl stát apartheidu, řekl Bassam Bisharah, místní lékař, který změnu zákona přirovnal k politice rasové segregace. "Účelem tohoto zákona je diskriminace. Chtějí se zcela zbavit Arabů," přitakal Yousef Faraj, další z místních.

Zákon naopak hájí premiér Benjamin Netanjahu. "Budeme nadále zajišťovat dodržování lidských práv v Izraeli, ale většina má také svá práva a většina rozhoduje," řekl.