"Izraelské síly sledovaly stíhací letoun, který pronikl do izraelského vzdušného prostoru asi do hloubky dvou kilometrů. Letoun sestřelily raketami Patriot," uvedla izraelská armáda ve svém prohlášení. Informuje o tom agentura AFP.

Podle Izraele mohl být incident důsledkem občanských bojů, k nimž stále dochází na syrském území mezi vládními silami a syrskými povstalci. Ve svém prohlášení ale židovský stát zdůraznil, že chce udržet příměří.

Příslušníci Bílých přileb působí v místech bojů vládních sil s povstalci
Bílé přilby byly v nebezpečí. Izrael je ze Sýrie evakuoval do Jordánska

Podle syrských vojenských zdrojů Izrael vypálil na jednu z bojových stíhaček, která operovala nad územím Sýrie a bojovala proti džihádistům. "Izrael zaměřil jeden z našich bojových letounů… v syrském vzdušném prostoru," citovala syrská státní tisková agentura SANA armádní zdroj. Ten neuvedl, zda byla stíhačka zasažena.

Pokud k sestřelení skutečně došlo, bylo to poprvé od roku 2014, co Izrael sestřelil syrskou stíhačku s posádkou.

Podle místního dopisovatele AFP byly vidět plameny a dým stoupající z oblasti hraničního plotu mezi Sýrií a Golanskými výšinami anektovanými Izraelem.

Izraelská armáda prohlašuje, že od ranních hodin výrazně zesílily "vnitřní boje" v Sýrii, včetně nasazení leteckých sil. Dále uvádí, že zůstává na vysokém stupni pohotovosti a bude nadále zasahovat proti porušování dohody o příměří, schválené oběma zeměmi v roce 1974.

Ilustrační foto
Dohodli jsme se s Izraelem na obnovení klidu v Gaze, tvrdí Hamás

Podle AFP Izrael několik posledních týdnů zdůrazňoval, že bude prosazovat příměří mezi syrskými povstalci a syrskými vládními silami podporovanými Ruskem. K úternímu incidentu došlo den poté, co izraelská vzdušná obrana sestřelila syrské rakety, u nichž se obávala, že by mohly zasáhnout izraelské území.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se v pondělí sešel v Jeruzalémě s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, aby diskutovali o syrském konfliktu.