Pozemní razie se uskutečnila na severu Pásma Gazy. Armáda uvedla, že při ní zasáhla řadu teroristů, jejich infrastrukturu a odpaliště protitankových řízených střel. Na síti X zveřejnila video, na kterém je vidět noční přejezd obrněných vozidel a tanků přes hranici a následně i palba. Armáda uvedla, že vojska po dokončení mise Pásmo Gazy opustila.

Izrael odpověděl na útoky Hamásu ostřelováním Pásma Gazy. Ilustrační snímek
Pásmo Gazy zasáhlo silné ostřelování. Izrael zahajuje pozemní invazi, píší média

Za uplynulý den izraelská armáda v Pásmu Gazy také provedla přes 250 vzdušných úderů. Terčem podle armádního prohlášení byla infrastruktura Hamásu, velitelská centra skupiny, tunely a odpaliště raket „v centru civilních oblastí“. Izraelské námořnictvo podle sdělení zasáhlo další odpaliště raket v Chán Júnisu.

Izrael na úzké pobřežní pásmo, v němž na území menším než Praha žije asi 2,3 milionu Palestinců, útočí od 7. října, kdy ho právě z Gazy napadl Hamás. Většinou tak činí ze vzduchu, výjimečně i po zemi. Kompletní pozemní ofenzivu zatím ještě Izrael nezahájil, i když se to očekává.

Útok Hamásu si v Izraeli vyžádal na 1400 obětí, především civilistů, dalších více než 200 lidí palestinští ozbrojenci odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Armáda dnes oznámila, že zatím informovala rodiny 224 lidí unesených do Gazy, nejde však o konečný součet, jelikož obranné síly vyšetřují další případy. Číslo také nezahrnuje čtyři dosud propuštěné rukojmí. V izraelských nemocnicích zůstává 267 zraněných.

Český premiér Petr Fiala
Jsme připraveni pomoci Izraeli, prohlásil Fiala. Podrobnosti ale uvést nechtěl

Při odvetných náletech v Gaze zahynulo podle místních zdravotnických úřadů přes 6500 lidí. Americký prezident Joe Biden, který chce, aby po skončení konfliktu Izrael a Palestinci směřovali ke dvoustátnímu řešení, ale ve středu řekl, že k počtu obětí uváděnému Palestinci nemá žádnou důvěru. Proč, to podle Reuters neuvedl.

Kvůli kritické humanitární situaci v Gaze, kterou Izrael ze své strany odřízl také od dodávek potravin, vody a pohonných hmot, se nyní Japonsko přidalo k zemím, které volají po dočasném přerušení bojů, aby bylo do pásma možné doručit humanitární pomoc.