Ne všechny příběhy z války končí smrtí. Některé z nich jsou plné naděje. Takový je i příběh Sabreen, která před sedmi a půl měsíci otěhotněla. Na místo, kde s manželem žila, před několika dny zaútočili Izraelci. Oba při náletech zemřeli, její nenarozené dítě se ale záchranářům nakonec podařilo oživit.

20. dubna před půlnocí shodili Izraelci bombu na dům rodiny al-Sakáníových v Rafáhu. Spala v něm Sabreen, její manžel a jejich dcera, tříletá Malak. Muž a dívka podle portálu BBC na místě zemřeli, Sabreen utrpěla vážná zranění hlavy. Když na místo dorazili záchranáři, bylo její nenarozené dítě ještě naživu.

Holčička se narodila zázrakem:

Zdroj: Youtube

Ženu, jež byla v 30. týdnu těhotenství, zavezli do nemocnice, kde provedli akutní císařský řez. „Matka byla ve velmi kritickém stavu, dítě se nám ale nakonec podařilo zachránit,“ citoval portál Sky News lékaře nemocnice v Rafáhu Ahmada Fawzi al-Muqayyada.

Zázračná záchrana 

Nemožné se stalo skutečným, a i když Sabreen už nebylo pomoci, její dcera se narodila živá. Holčičku ovšem museli resuscitovat a poklepáváním na hrudník stimulovat dýchání.

Předčasně narozený novorozenec vážil jenom 1,4 kila, lékaři ho tak dali do inkubátoru. „Můžeme říct, že se zdravotní stav dítěte zlepšil. Narodila se v těžké dechové tísni. Ještě měla být v děloze matky, byla o toto právo připravena,“ řekl vedoucí oddělení Mohammed Salama. Předpokládá, že lékaři na ni budou dohlížet ještě měsíc.

Při íránském raketovém útoku na Izrael vážně zraněna beduínská holčička:

Jedna z balistických raket, které Írán odpálil na Izrael
Jsou nikdo. Beduínskou dívku zranil íránský projektil, o úkryt stát žádají marně

I když do té doby dítě přežije, nebude to podle lékaře výhra. Po třech až čtyřech týdnech se bude muset rozhodnout, kam dítě půjde. „Narodilo se jako sirotek,“ uvedl. Nezůstali mu rodiče, aby mu dali jméno. Lékaři ho tak pojmenovali po mrtvé matce, Sabreen.

V nemocnici se poté sešli pozůstalí členové rodiny, kteří vyjádřili svůj hněv. „Celou rodinu vymazali z matriky a jedinou přeživší je malá holčička. Jsou to obyčejní civilisté,“ řekl strýc dítěte Rami al-Šejch. O dítě se v budoucnu chce starat její babička Ahalam al-Kurdi. Přiznala, že nechápe, proč se zaměřili zrovna na tuto rodinu, když s konfliktem neměla nic společného.

Další palestinské oběti

Při izraelském náletu na Rafáh 20. dubna bylo zabito nejméně devatenáct lidí, mezi nimi třináct dětí z jedné rodiny. „Viděli jste mezi těmi zabitými jediného muže? Celá moje identita byla se smrtí mé ženy a dětí vymazána,“ uvedl podle agentury Reuters Saqr Abdel Aal, jehož rodina při izraelském útoku zemřela.

Izraelské nálety připravily o život několik humanitárních pracovníků:

Izraelský úder zasáhl konvoj humanitární organizace a zabil sedm pracovníků.
Láska k práci je stála život. Kdo byli humanitární pracovníci zabití v Gaze

Izraelská armáda k útoku uvedla, že zasáhla několik vojenských cílů teroristických organizací, včetně vojenských komplexů, odpalovacích stanovišť a teroristů. I přes civilní oběti Izrael i nadále hrozí pozemní ofenzívou v Rafáhu, která má za cíl likvidaci bojovníků militantní skupiny Hamás. Spojené státy americké Izrael od rozsáhlé invaze v Rafáhu odrazují, protože se bojí prohloubení humanitární krize a dalších palestinských obětí.

Válka mezi Izraelem a teroristickou organizací Hamás začala 7. října minulého roku. Podle izraelských zdrojů bylo při útoku Hamásu zabito přibližně 1 200 Izraelců a civilistů a dalších 253 lidí si vzal jako rukojmí. Na tento popud začaly izraelské ozbrojené síly ofenzívu v Gaze. Izraelská vláda tvrdí, že neútočí na civilisty. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze, které řídí Hamás, však tři čtvrtiny zabitých v Pásmu Gazy tvoří ženy a děti.

Na začátku dubna také při útoku na město Dajr Balah zabily izraelské nálety několik pracovníků charitativní organizace World Central Kitchen.