V oblasti, kde na rozloze výrazně menší než Praha žije 2,3 milionu lidí, zemřelo podle palestinských úřadů již 614. O život přišlo také 370 žen. Izrael nálety na Pásmo Gazy reaguje na týden starý překvapivý útok palestinského radikálního hnutí Hamás, který si vyžádal kolem 1300 obětí, z velké části civilistů.

Jeruzalém Gazu, z níž útok směroval, kompletně uzavřel a do oblasti nepouští ani dodávky vody nebo potravin. Navíc před očekávanou pozemní ofenzivou vyzval přes milion obyvatel pásma, aby během 24 hodin odešli ze svých domovů na jih tohoto úzkého pobřežního pásu. Tento termín už dnes vypršel.

Rakety odpálené z Pásma Gazy mířící na Izrael, říjen 2023
Izraelská armáda zahájila operace na okraji Gazy. Chce ji vyčistit od Hamásu

Izraelský vzdušný úder údajně zabil velitele vzdušných sil Hamásu Muráda abú Muráda. Podle deníku The Times of Israel to oznámila izraelská armáda. Murád abú Murád se velkou měrou podílel na organizaci masakrů spáchaných bojovníky Hamásu během jejich útoku na Izrael z minulého víkendu a také na výcviku těchto radikálů, sdělily také podle izraelského tisku izraelské síly. Murád abú Murád podle oznámení zemřel při úderu ve městě Gaza. Ten cílil na jedno z center Hamásu, z něhož radikální hnutí řídilo vzdušné útoky na Izrael.

Později armáda oznámila, že pomocí dronu zabila také jednoho z velitelů Hamásu Alího Kazího, který vedl jeden z přeshraničních útoků na osady na jihu Izraele.

Izraelská vláda povolala do zbraně na 360 tisíc záložníků a shromažďuje síly na jihu země, podle zahraničních pozorovatelů patrně v přípravě na vpád do Pásma Gazy, kde však v omezeném rozsahu izraelští vojáci operují už od pátku. V Pásmu Gazy našla izraelská armáda těla některých Izraelců unesených palestinskými ozbrojenci, které převezla zpět do Izraele, a údajně také dokumenty s plány sobotního útoku.

Gaza potřebuje humanitární pomoc

Ze severu Pásma Gazy po izraelské výzvě odešly odhadem desetitisíce lidí, napsala agentura Reuters s odvoláním na Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) . Už předtím v Gaze své domovy opustilo přes 400 tisíc Palestinců. Během nynější evakuace podle Palestinců při izraelských útocích zemřelo 70 lidí a dalších 200 bylo zraněno.

Ze strany řady humanitárních organizací, ale i vrcholných činitelů OSN Izrael čelí tlaku, aby některá opatření uvolnil. Generální tajemník OSN António Guterres v pátek například prohlásil, že v Pásmu Gazy je okamžitě potřeba umožnit přístup pro humanitární pomoc, a předejít tak hrozící katastrofě.

Izrael odpověděl na útoky Hamásu ostřelováním Pásma Gazy.
Slovník k válce mezi Izraelem a Hamásem: Co je Fatah, Intifáda či Abú Nidala

„Smyčka kolem civilního obyvatelstva v Gaze se utahuje. Jak se má 1,1 milionu lidí přesunout přes hustě obydlenou válečnou zónu za méně než 24 hodin?“ ptal se zase zástupce generálního tajemníka OSN pro humanitární otázky Martin Griffiths.

Naopak představitelé Hamásu a řada mešit v Gaze v pátek obyvatele vyzývali, aby zůstali ve svých domovech. U části Palestinců panují obavy, jestli se ještě někdy budou moci vrátit zpět.

Zapojení Hizballáhu

Izraelská armáda v sobotu ráno postup Hamásu kritizovala. Zdůraznila, že výzvu k evakuaci dala, protože nechce, aby civilisty zasáhla válka, a snahy Hamásu zastavit přesun obyvatel označila za „extrémně smutné a znepokojující“.

Napjatá je situace i na Izraelem okupovaném Západním břehu, kde od útoku Hamásu ze 7. října při střetech s izraelskými silami zemřelo už 51 Palestinců. V noci na dnešek Izrael podle svého prohlášení také zasáhl „teroristický cíl“ Hizballáhu v jižním Libanonu. Reagoval tak na neidentifikovaný dron, který se přes hranici obou zemí dostal do severního Izraele. V oblasti u hranic s Libanonem se kromě toho objevily také dva „neidentifikované cíle“, které byly zničeny.