Ve škole se podle agentury AP ukrývali lidé, kteří museli kvůli bojům opustit své domovy.Izraelská armáda uvedla, že se tam ukrývali příslušníci elitních jednotek Hamásu a Palestinského islámského džihádu zapojení do útoku, při němž 7. října zemřelo na 1200 lidí a dalších asi 250 bylo zajato a odvlečeno do Pásma Gazy. Podle agentury AP však armáda pro tvrzení o bojovnících ve škole neposkytla důkazy. Podle dnešního oznámení ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy si izraelská ofenziva od loňského října vyžádala životy více než 36 654 Palestinců, z toho 68 za uplynulý den, a 83 309 Palestinců bylo zraněno, za posledních 24 hodin 235.

V dalším prohlášení izraelská armáda uvedla, že při úderu zlikvidovala 20 až 30 teroristů, zejména z Palestinského islámského džihádu. Podle armádního prohlášení se ozbrojenci ukrývali ve třech učebnách. Armáda také tvrdí, že úder dvakrát odložila, aby minimalizovala civilní ztráty na životech. Izrael opakovaně obviňuje Hamás z toho, že civilisty využívá jako lidské štíty a ukrývá se v objektech, jako jsou školy a nemocnice.

Nemocnice v Dajr Balahu podle agentury AP oznámila, že obdržela těla nejméně 30 osob zabitých při úderu na školu spravovanou UNRWA a dalších šest těl lidí, kteří byli zabiti při vzdušném úderu na obytný dům. AP se odvolává na záznamy z nemocnice a reportéra, kterého má na místě. Juliette Toumaová z UNRWA agentuře Reuters sdělila, že odhad počtu zabitých při úderu na školu v Nusajrátu je v tuto chvíli 35 až 45, avšak v tuto chvíli jde o provizorní bilanci. Šéf tiskového odboru vlády Hamásu Ismáíl Sauabta a zdroj z ministerstva zdravotnictví krátce nato uvedli, že zabito bylo 40 lidí, včetně 14 dětí a devíti žen.

Sauabta odmítl tvrzení Izraele, že se ve škole v Nusajrátu ukrývali bojovníci Hamásu. „Okupační síly veřejnosti lžou prostřednictvím smyšlených povídek, aby ospravedlnily tento brutální zločin spáchaný vůči vysídleným lidem,“ řekl agentuře Reuters.

Muhammad Karím, vysídlený Palestinec, který viděl sanitky přivážet zraněné, agentuře AP popsal chaotické scény před nemocnicí. Videa kolující na internetu zachytila, jak někteří ze zraněných byli ošetřováni přímo na podlaze, což se v Pásmu Gazy, kde nemocnice nestíhají ošetřovat množství zraněných a jsou v důsledku konfliktu přetížené, děje často. Svědek AP také popsal, jak lidé hledali své blízké mezi těly zabalenými do bílých prostěradel na nádvoří nemocnice. Jedna žena podle Karíma neustále nemocniční personál žádala o odkrytí těl, aby zjistila, zda mezi mrtvými není její syn. „Situace je tragická,“ uvedl Karím.

Za měsíc od chvíle, kdy izraelští vojáci vstoupili do Rafáhu na jihu Pásma Gazy, zesílily také vzdušné údery i pozemní boje v okolí Nusajrátu. Jeden z domů ve zdejším táboře byl cílem útoku například 19 května, kdy zde zemřelo 20 lidí. Izraelská armáda tvrdí, že zde provádí „cílené“ operace.

Před dnešním útokem armáda podle svého prohlášení podnikla kroky k omezení počtu civilních obětí, například „vizuální kontrolu ze vzduchu“ nebo shromáždění dodatečných zpravodajských informací.