Od našeho zvláštního zpravodaje

Novotou vonící hřiště bez dětí, které by si na nich všude jinde hrály, pusté ulice i poloprázdné restaurace.
Nebýt hemžení mužů a žen v uniformách kolem policejní stanice, vypadal by jihoizraelský Sderot jako město duchů.
Přitom ještě před několika lety byl živým a rozvíjejícím se dvacetitisícovým městečkem.

Dnes ale na téměř nových vilkách visí nápisy „na prodej“ a ulice lemují betonové bunkry. Obyvatelé Sderotu již nechtějí dále pokoušet štěstí a dovednosti palestinských ozbrojenců, kteří z několik kilometrů vzdáleného pásma Gazy ostřelují rodinné domky, školy i malé továrny.
„Mnoho lidí odtud odešlo, ale většina nechce nebo nemůže odejít. Mají strach, ale Sderot je jejich domov,“ řekl Deníku radikální židovský mladík Dvir, který přijel do Sderotu pomáhat z osady na Západním břehu.

Železný příval z nebe

Většina z raket, které vypadají jako železné trubky opatřené křidélky a jednoduchou výbušnou hlavicí, mine cíl a skončí v zeleni kolem města. Za poslední tři roky jen občas některá zasáhla budovy a způsobila zranění či škody.
V posledních týdnech ale rakety Qassám přes jinak nepropustné hranice Gazy sevřené izraelskou blokádou doslova prší.

„Jen dnes to bylo devět raket. Ostřelování začalo hned ráno. Poslední dopadla zrovna teď,“ tlumočí slova policejního velitele místní novinář Ramin.
Naštěstí nikoho nezranila. Minulý týden ale zabila jedna z raket jednadvacetiletého studenta.
„I když to tak možná nevypadá, Sderot je pro nás válečnou frontou. Lidé tu mají strach posílat děti do školy, chodit do práce, jednoduše normálně žít,“ vysvětluje Deníku prošedivělý Ramin.

Víra v armádu

On stejně jako většina obyvatel Sderotu s každou další raketou věří, že životy Izraelců uchrání jen vojenská síla.
Masivní operaci izraelské armády v Gaze, která si vyžádala jen o víkendu stovku palestinských životů, lidé ve Sderotu uvítali s radostí.

„Musíme je všechny zničit. Buď my je, nebo oni nás. Chtějí nás pozabíjet a zabrat naši zemi,“ doplňuje izraelský pohled student náboženství Ariel.
Cílem raket už však není jen Sderot. Několikátý den totiž dopadají palestinské kopie sovětských kaťuší také na více než stotisícový Aškelon vzdálený z Gazy dvacet kilometrů.