Židovské Velikonoce nezačaly radostně.

Pesach, nebo též „Svátek nekvašených chlebů“ připomínající únik Židů z egyptského otroctví a cestu ke svobodě, zastínilo násilí.

Při největším pumovém útoku na hraničním přechodu Kerem Šalom mezi židovským státem a palestinským pásmem Gazy zemřelo v sobotu nejméně 13 Palestinců. Šestnáct izraelských vojáků bylo zraněno.

K akci se přihlásilo palestinské hnutí Hamás. „Byl to jeden z nejpromyšle­nějších útoků od léta 2005,“ řekl generál Joav Galant. Cílem útoku mělo být i zajetí dalších vojáků.

Na přechod projela z pásma Gazy tři auta. Jedno prorazilo plot a další dvě, maskovaná jako izraelské džípy, pak povstalci odpálili uprostřed areálu. Izraelská armáda nasadila proti pumovému útoku letectvo.

Jen několik desítek minut na to izraelská armáda zastřelila Palestince, který se s autem plným výbušnin blížil k dalšímu přechodu Kisufim.

Izrael tvrdí, že Hamás chtěl zabít co nejvíce vojáků právě v sobotu, kdy začal osmidenní židovský svátek pesach.

Nepije se pivo, nejí se chléb

Takzvané židovské Velikonoce jsou jedním z nejdůležitějších svátků a zároveň jedním z nejstarších vů­bec.

Podle Tóry Izraelci opustili Egypt tak rychle, že jim nestačilo vykvasit těsto připravené k pečení chleba. Upekli proto chléb z těsta nevykvašeného, jen moučné placky rozdělané ve vodě. Dodnes se po celý svátek nesmí jíst a pít nic kvašeného – tedy ani pivo – a jí se tak moučné placky.

Nic kvašeného by nemělo být ani v domě, a tak se po vzoru křesťanských svátků jara uklízí. Nalezené kůrky od chleba se v rodinách za svitu zapálené svíčky pálí.

V předvečer pesahu udělal gesto i papež Benedikt XVI., který včera ukončil šestidenní cestu po Spojených státech.

Jako první nejvyšší představitel katolické církve navštívil v USA židovskou synagogu a promluvil v ní židovským jazykem.

„Šalom, je mi ctí tu být s vámi pár hodin před zahájením vašeho pesahu a vyjádřit úctu židovské komunitě,“ pronesl papež. Zároveň vyzval k přátelství a boření mostů nepřátelství mezi náboženstvími­.