Jedna fotografie zachycuje klečící skupinu mužů ve spodním prádle, za kterými stojí několik izraelských vojáků, další ukazuje klečící muže na ulici a na poslední se polonazí muži nacházejí na korbě vojenského vozidla. Snímky byly lokalizované ve městě Bajt Lahíja v Pásmu Gazy.

Jiné zdroje píšou, že se zadržení nacházejí v uprchlickém táboře Jabalia. Komentující na sociálních sítích nyní diskutují o tom, o koho se jedná a zda jsou všichni zadržení součástí palestinské ozbrojené organizace Hamás.

Přesná totožnost zadržených zatím není známá, některé z nich už ale poznali kolegové nebo rodinní příslušníci. Portál CNN napsal, že někteří z nich jsou civilisté, kteří nemají žádnou spojitost s militantní skupinou. Potvrdil to příbuzný zadrženého muže, jenž na fotce našel svého bratrance a na videu uviděl bratra. Ani jeden z nich se podle něj nezapojuje do zločinecké činnosti.

Stav některých rukojmích unesených Hamásem se zhoršuje: 

Lidé v Jeruzalémě se dívají na plakáty izraelských rukojmích zadržovaných v Gaze. Ilustrační snímek
Rodiny zajatých Izraelců se sešly s premiérem. Záznam unikl: Došlo na hněv i šok

Ač ani jedna strana nepodala k situaci bližší vyjádření, organizace Euro-Mediterranean Human Rights Monitor obvinila izraelskou armádu z krutého týrání desítek palestinských civilistů.

„Organizace obdržela zprávy o náhodném a svévolném zatýkání vysídlených osob, včetně lékařů, akademiků, novinářů a starších mužů,“ zaznělo ve vyjádření neziskové organizace na ochranu lidských práv.

Na sociálních sítích se objevují fotky a videa zadržených mužů:

Zdroj: Youtube

Izraelská média popsala situaci jako kapitulaci členů Hamásu. Mluvčí izraelských obranných sil Daniel Hagari potvrdil, že muži na snímku byli zajati, avšak neupřesnil, zda se jedná o příslušníky Hamásu, nebo civilisty. Portál Daily Mail doplnil, že izraelští ozbrojenci zatýkají a vyslýchají všechny, u kterých mají podezření na militantní vazby. Izraelské síly se mají snažit zadržet všechny příslušníky Hamásu kvůli jejich útoku ze 7. října.

Zadržený novinář

Mezi zadrženými se má nacházet i jeden ze zpravodajů panarabského serveru Al-Araby Al-Jadeed, v anglické verzi The New Arab se sídlem v Londýně. „Izraelská okupační armáda zatkla našeho kolegu Diaa Al-Kahlota, z ulice Market Street v Bajt Lahíi, spolu se skupinou jeho bratrů, příbuzných a dalších civilistů,“ napsali novináři serveru.

Uvedli také, že Izraelci měli nařizovat obyvatelům Gazy, aby se svlékli, načež je prohledávali a ponižovali, než je odvezli neznámo kam. „Šíří se fotografie a videozáznamy, na nichž je vidět, jak vojáci zatýkají desítky Gazanů za použití zločinných a ponižujících metod,“ zdůraznil Al-Araby Al-Jadeed.

Přečtěte si svědectví o ukrutnostech, kterých se údajně dopouští Hamás: 

Ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás podle svědectví znásilňovali a mučili ženy. Ilustrační snímek
Děsivá svědectví o mučení Hamásem: Ženy měly mít po znásilnění zlomené pánve

Zadržení muži, včetně novináře, jsou stále nezvěstní. Šéfredaktor zpravodajského serveru Hussam Kanafani slíbil, že se bude společně s mezinárodními institucemi a organizacemi zajišťující práva a svobodu novinářů ve světě snažit zjistit místo jejich pobytu a zachránit je.

Zhoršující se stav rukojmích

Snímky vycházejí na povrch krátce po ukončení příměří mezi Izraelem a Hamásem. Obě strany během něj propustily desítky unesených rukojmí, kteří se vrátili ke svým rodinám. Převážně děti a ženy Hamás násilně odvlekl do Pásma Gazy během říjnových útoků na jih Izraele.

Propuštění také začínají mluvit o tom, že stav některých rukojmích, které teroristé stále drží v Gaze, se rychle zhoršuje. Někteří byli podle sdružení rodin odvlečených lidí 7. října postřeleni nebo přišli o končetiny a teď potřebují rychlou pomoc a okamžité propuštění.