Zástupce izraelské armády řekl, že Izrael měl přesvědčivé informace o tom, že jsou zbraně na palubě a "že má jistotu, že za operací je Írán".
Podle tohoto zdroje byly rakety letecky přepraveny ze Sýrie do Íránu a tam přeloženy na íránskou loď. Z íránských vod vyplula před deseti dny do Súdánu. Izraelská armáda ji sledovala a tvrdí, že plavidlo nejdříve vyrazilo nikoli přímo do Súdánu, ale do Iráku. Tam byly rakety zamaskovány pytli s cementem a odtud se pak loď vydala k Africe.

Nejmenovaný vysoký izraelský představitel sdělil, že konečným cílem nákladu bylo pásmo Gazy. "Chtěli náklad vyložit v Súdánu a odtud je pravděpodobně přes Sinajský poloostrov dostat do Gazy," řekl.

Zbraně zadželi už dříve

Izrael už několikrát zastavil na moři zbrojní dodávky určené islámským radikálům, kteří bojují proti Izraeli. V březnu 2011 to byla německá loď plující pod liberijskou vlajkou. Zastavena byla asi 200 kilometrů od izraelského pobřeží s nákladem zbraní pro Gazu. O dva roky předtím po upozornění Spojených států Izraelci prohlédli na Kypru loď mířící do izraelského Ašdodu. Na palubě bylo 500 tun zbraní určených libanonskému Hizballáhu.

Nejznámějším případem je ale zajetí lodi Karine A s 50 tunami raket, minometů, pušek a munice určených Gaze v roce 2002. Jak Írán, tak Palestinci spojitost s dodávkami popřeli. Tehdejší izraelský premiér Ariel Šaron prohlásil, že šéf palestinské samosprávy Jásir Arafat nařídil koupit zbraně a munici, které byly na lodi, a obvinil Arafata a palestinskou samosprávu z toho, že "hrají významnou roli v síti mezinárodního terorismu, v jejímž čele je Írán a jejímž cílem je rozsévat smrt a ničení po celém světě". Arafat údajně později formálně přiznal svou odpovědnost v dopise americkému ministrovi zahraničí Colinu Powellovi. Kapitán lodi a zaměstnanec palestinského ministerstva obrany Umar Akkáví byl izraelským vojenským soudem v roce 2004 odsouzen na 25 let vězení za ilegální přepravu zbraní, dva další členové posádky dostali 17 let vězení.