Mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus uvedl, že armáda odhalila tunely vedoucí z Libanonu na severu Izraele. Současně dodal, že operace vedoucí k jejich likvidaci se uskuteční výhradně na izraelském území a armáda nepřekročí hranici.

Ortodoxní Židé.
Alarmující zjištění CNN: jeden z deseti Evropanů nemá rád Židy

„Vykopávání tunelů představuje zjevné porušování izraelské suverenity,“ prohlásil brigádní generál izraelské armády Ronen Manelis.

Izraelská armáda zveřejnila na twitteru videa, která zachycují přípravy na likvidaci tunelů. Při operaci v blízkosti pohraničního městečka Metulla budou podle Conricuse uzavřeny některé oblasti v blízkosti hraničního plotu. Izraelský vojenský zdroj uvedl, že operace může trvat až několik týdnů.

Armáda uvedla, že tunely nebyly dosud funkční, ale představovaly „bezprostřední hrozbu“ pro izraelské civilisty a „jasné a vážné narušení izraelské suverenity“.

Miloš Zeman, Reuven Rivlin
Hamás jsou teroristé a Gaza není nezávislý stát, prohlásil Zeman v Izraeli

„Máme plnou kontrolu nad situací a jsme odhodláni odstranit podzemní hrozbu Hizballáhu ze severní hranice,“ řekl Manelis v rozhovoru s novináři. „Tunely se dostaly na izraelské území, ale práce na nich nebyla dokončená,“ dodal.

Podle Manelise je libanonská vláda zodpovědná za vše, co je děje na jeho území. Vykopání tunelů pak je důkazem, že libanonské ozbrojené síly nejsou schopné kontrolovat to, co se děje v jižním Libanonu.

Izraelský ministr školství Naftali Bennett a ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedová.
Izraelská politická krize je zažehnána. Vládu podpoří dva klíčoví ministři

„Je to také důkaz toho, že hnutí Hizballáh, které zjevně ignoruje rezoluce OSN, zejména rezoluci 1701, operuje z vesnic v jižním Libanonu a poškozuje stát Libanon a jeho občany,“ prohlásil Manelis s tím, že „teroristická organizace Hizballáh, která stojí za vykopáním tunelů, nadále s materiální a finanční podporou Íránu uskutečňuje teroristickou činnost proti izraelským občanům.“

Napětí roste

Izrael a Hizballáh, jehož hlavním cílem je vymazání židovského státu, spolu naposledy bojovali v druhé libanonské válce v roce 2006. V posledních měsících však opět stoupá napětí mezi oběma stranami.

Hizballáh, který byl založený v roce 1982 s pomocí Íránských revolučních gard, je podporován většinovou šíitskou populací v Libanonu. Nejen, že se v zemi zapojil do všech aspektů civilního života. Uvádí se, že používá soukromé domy ke skladování svého zbrojního arzenálu a odpalovačů raket. Po druhé libanonské válce přestavěl svůj raketový arzenál s pomocí Íránu.

Protesty Palestinců na hranici Gazy a Izraele.
Teroristické skupiny v Gaze slaví. Libermanovo odstoupení označily za vítězství