„Jsme na vrcholu bitvy. Dosáhli jsme působivých úspěchů a prošli jsme přes okraj města Gazy. Postupujeme vpřed,“ uvedl bez dalších podrobností Netanjahu v prohlášení zveřejněném jeho úřadem.

„Naši vojáci dokončili obklíčení města Gazy, centra teroristické organizace Hamás,“ uvedl pak na večerním tiskovém brífinku mluvčí izraelské armády Daniel Hagari.

Palestinci čekající u hraničního přechodu Rafáh
Nechci zemřít ve 24, říká žena. O přežití v Gaze bojuje i s invalidním bratrem

„Gaza bude pro Izrael prokletím,“ řekl mluvčí brigád Kasám na nahrávce, kterou odvysílala média Hamásu, a dodal, že Izraelci by měli očekávat, že se „další (jejich) vojáci vrátí v černých pytlích“.

Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi dříve uvedl, že izraelští vojáci operují uvnitř města Gazy a obkličují ho podle něj také z několika směrů.

„Pokročili jsme v další významné fázi války. Síly jsou v srdci severní Gazy, operují ve městě Gaza, obkličují ho, prohlubují (pozemní ofenzivu) a dosahují úspěchů,“ uvedl Halevi v prohlášení, které zveřejnil list The Guardian.

Zdroj: Youtube

Izraelské síly „bojují v husté a složité městské oblasti, což vyžaduje profesionální boj a odvahu,“ řekl Halevi. Dodal, že jeho síly bojují v těsných prostorech proti „krutému nepříteli“.

Pozemní síly podle něj doprovází „přesné zpravodajské informace, palba ze vzduchu a moře“. „Toto partnerství činí boj mnohem efektivnějším,“ uvedl Halevi.

Bolestivá cena za válku

Válka si vyžádala „bolestivou a obtížnou cenu“, řekl generál, neboť při pozemní operaci v Gaze podle něj bylo od pátku zabito 18 izraelských vojáků.

Po překvapivém útoku radikálního hnutí Hamás na jižní Izrael ze 7. října, při němž palestinští ozbrojenci zavraždili přes 1400 lidí, Izrael zahájil masivní bombardování Pásma Gazy a v posledních dnech se k němu přidaly i pozemní operace na tomto palestinském území.

Při izraelských náletech na Pásmo Gazy, kde vládne hnutí Hamás, zahynulo podle tamního ministerstva zdravotnictví už nejméně 9061 lidí. Úřad uvádí, že zraněno bylo dalších 31 tisíc lidí.

Izraelský voják u tanku poblíž hranic Pásma Gazy
Izraelská pozemní operace má trhliny. V Gaze může narazit hned z několika důvodů

Experti OSN ve čtvrtek vyzvali k humanitárnímu příměří v Gaze a uvedli, že palestinskému lidu hrozí vážné riziko genocidy. „Jsme i nadále přesvědčeni, že palestinskému lidu hrozí vážné nebezpečí genocidy,“ uvedli v prohlášení experti, mezi nimiž je i několik zvláštních zpravodajů OSN.

„Požadujeme humanitární příměří, aby se pomoc dostala k těm, kteří ji nejvíce potřebují“ dodali.