Připomněl, že zákon, který ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal minulý týden, zakazuje všechny sovětské a nacistické symboly, a to včetně názvů měst či ulic. Čeká se, že to povede k přejmenování oblastních center, jako je Dněpropetrovsk, pojmenovaný po Hryhoriji Petrovském, který vládl Ukrajině ve 20. a 30. letech, anebo Kirovohrad, nesoucí jméno bolševika Sergeje Kirova, kterého údajně nechal zavraždit Stalin. Přejmenování čeká i desítky dalších měst a stovky ulic.

Jiný zákon, schválený v dubnu, ale předepisuje Ukrajincům vážit si nacionalistických organizací z časů druhé světové války, z nichž některé, například Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) a Ukrajinská povstalecká armáda (UPA), bojovaly po boku nacistů.

Otevřený dopis

Proti zákonu protestovala čtyřicítka historiků ze západních univerzit v otevřeném dopise, zaslaném Porošenkovi a ukrajinským zákonodárcům.

„Nejenže (podle zákona) má být zločinem zpochybňovat legitimitu UPA, která vyvraždila desítky tisíc Poláků v jedné z nejhanebnějších etnických čistek v ukrajinských dějinách, ale také má vyjmout z kritiky OUN, jednu z nejvíce extremistických skupin působící v meziválečném období na západní Ukrajině, která později kolaborovala s nacistickým Německem na počátku vpádu do Sovětského svazu v roce 1941," napsali historici.

Připomněli, že OUN se také podílela na protižidovských pogromech na Ukrajině a že část OUN, vedená Andrijem Melnykem, zůstala spojencem nacistických okupantů po celou válku.

Cenzura dějin

Deník připomněl, že nové ukrajinské zákony kritizovala také Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. „Všeobecně a nejasně formulovaný zákon brání jednotlivcům vyjádřit své názory na někdejší události a osobnosti, což by snadno mohlo vést k potlačení politických, provokativních a kritických projevů, zvláště v médiích," upozornila komisařka OBSE pro svobodu médií Dunja Mijatovičová.

Rovněž washingtonské muzeum holokaustu vyzvalo ukrajinskou vládu, aby se zdržela opatření cenzurujících či politizujících dějiny.

Haarec článek doprovodil fotografií Porošenka, klečícího před pomníkem zavražděným kyjevským Židům v rokli Babí Jar.

Nové ukrajinské zákony ostře kritizuje také Moskva jako zavádění tvrdé cenzury politického myšlení a omezování svobody svědomí, přesvědčení a projevu.

Pro řadu Ukrajinců jsou někdejší nacionalisté v čele se Stepanem Banderou hrdinové, kteří bojovali proti sovětskému režimu, Rusové je však považují za zločince a kolaboranty.