„Po jeho chování v posledním vývoji událostí a vzhledem k nedostatku důvěry v něj rezignuji na funkci ve vládě i v Knesetu (izraelský parlament) a nějaký čas si dám od politického života volno," napsal Jaalon na facebooku. V souvislosti s tím, že ho má ve funkci nahradit politik z krajní pravice, dodal, že zemi budou nyní vládnout „extremistické a nebezpečné síly".

„K mé velké lítosti jsem měl v poslední době s premiérem, několika členy vlády i s poslanci náročné spory ohledně zásadních témat a profesionality," řekl Jaalon v dnešním televizním prohlášení. „Stát Izrael je trpělivý a tolerantní vůči slabším a menšinám… Ale k mé velké lítosti Izrael, ale i stranu Likud, převzaly extremistické a nebezpečné síly, jež mohou uškodit lidem, kteří zde žijí," prohlásil. „Bojoval jsem ze všech sil proti projevům extremismu, násilí a rasismu v izraelské společnosti, které ohrožují její zdatnost, dostávají se do armády a poškozují ji," dodal s tím, že odchází i z parlamentu. Nicméně rovněž uvedl, že v budoucnu se vrátí a bude bojovat o vedení země.

Premiér Netanjahu se nechal slyšet, že Jaalonova rozhodnutí lituje a že by byl raději, kdyby politik zůstal v jeho vládě jako ministr zahraničí. Ke změnám v kabinetu podle něj nedošlo kvůli neshodám s Jaalonem, ale kvůli tomu, že bylo potřeba rozšířit vládní koalici, aby v Izraeli „zavládla stabilita, kterou země potřebuje kvůli výzvám, jimž čelí".

Rozhodnutí obvinit ze zabití vojáka

Jaalon, který byl ministrem obrany od roku 2013, v poslední době vyvolal u některých nevoli mimo jiné tím, že podpořil rozhodnutí armády obvinit ze zabití vojáka, který zastřelil na zemi ležícího palestinského útočníka, jenž už nikoho neohrožoval.

Před několika dny Jaalon také popudil Netanjahua slovy, že vojáci se mohou svobodně vyjadřovat, i když jsou jejich názory v rozporu se stanovisky vysokých politických představitelů. Netanjahu v tom viděl útok na svou osobu.

Izraelská armáda se dostala v posledních měsících do víru debat kolem morálních hodnot, svobody projevu a jejího místa ve společnosti. Ta je rozdělena na dva tábory zejména kvůli tvrdému, či naopak mírnému postupu vůči Palestincům.

Sedmapadesátiletý Lieberman, který byl ministrem zahraničí v letech 2009–2012 a pak 2013–2015, patří k zásadním odpůrcům mírových jednání s Palestinci. Jeho strana ruských imigrantů Izrael je náš domov chce mimo jiné změnit legislativu tak, aby bylo možné udělovat trest smrti Palestincům, kteří zabijí při útoku Izraelce.

Nejmenovaný egyptský představitel agentuře Reuters řekl, že Káhira je představou, že ministrem obrany bude Lieberman, šokována. Washington byl ve své reakci mnohem optimističtější. „Vážíme si vedení pana Jaalona i toho, jakým byl jako ministr obrany partnerem a těšíme se na spolupráci s jeho nástupcem," uvedl mluvčí americké diplomacie John Kirby.