"Dnes oznamuji svůj záměr uplatnit s budoucí vládou svrchovanost Izraele nad Jordánským údolím a severní částí Mrtvého moře," řekl Netanjahu na tiskové konferenci u Tel Avivu. Doplnil, že po zveřejnění amerického mírového plánu pro Blízký východ hodlá Izrael postavit další židovské osady, uvedla agentura Reuters.

Z akce, kterou pořádal ve městě Ašdod v rámci předvolební kampaně, ale musel být Netanjahu večer odvezen. Důvodem byly poplašné sirény hlásící raketovou palbu. Po chvíli se Netanjahu na místo vrátil a projev dokončil. Izraelská armáda následně potvrdila, že z Gazy byly vypáleny dvě rakety. Obě zničila izraelská protivzdušná obrana.

Pokud by svůj dnešní slib Netanjahu po volbách splnil, zničilo by to podle vysoce postavené členky Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Hanán Ašrávíové jakoukoliv šanci na mír. "Je to zjevné porušení mezinárodního práva, je to očividná krádež území, je to etnická čistka. Nejenže to ničí řešení v podobě dvou států, ničí to i jakoukoliv šanci na mír," citovala Ašrávíovou agentura AFP.

Závažný vývoj v izraelské agresi

Liga arabských států uvedla, že Netanjahuovy výroky představují "závážný vývoj v izraelské agresi" a že jejich naplnění by znamenalo, že by Izrael vyhlásil konec mírového procesu. Jordánský ministr zahraničí Ajmán Safadí uvedl, že anexe osad na Západním břehu Jordánu "by v regionu rozdmýchala plameny konfliktu".

Mluvčí OSN Stéphane Dujarric uvedl, že OSN dál trvá na tom, že jakýkoliv krok ze strany Izraele směrem k zavedení nadvlády nad palestinským územím by zablokoval "možné oživení mírových rozhovorů, mír v regionu a samotnou podstatu dvoustátního řešení".

Washington po Netanjahuově vyjádření svůj postoj k Izraeli a palestinskému území podle nejmenovaného činitele z Bílého domu nezměnil. "V tuto chvíli nejsou v postoji USA žádné změny… Po volbách v Izraeli zveřejníme naši vizi pro mír a budeme pracovat na nalezení nejlepší cesty k dlouho očekávané bezpečnosti, otevření možností a zajištění stability v regionu," citovala zdroj agentura Reuters.

Spojené státy nedávno oznámily, že zveřejní dlouho očekávanou politickou část svého izraelsko-palestinského mírového plánu po volbách, k nimž se chystá Izrael. Vypracováním mírového plánu pověřil americký prezident Donald Trump svého zetě a poradce Jareda Kushnera. Ten na konci června představil ekonomickou část návrhu. Izrael se k plánu staví otevřeně, ale palestinské vedení dokument považuje za pokus vnutit Palestincům proizraelské řešení.

Anexe všech židovských osad na Západním břehu

Podle izraelského webu The Times of Israel dnes Netanjahu také řekl, že hodlá v budoucnu anektovat všechny židovské osady na Západním břehu Jordánu. "Toto je demokracie. Neudělám nic bez jasného mandátu. Takže vás žádám o mandát, abych učinil to, což už má širokou podporu. Abychom konečně definovali permanentní hranice Izraele a zajistili, že se Judea a Samaří (biblická označení pro území dnes známá jako Západní břeh Jordánu) nepromění v Gazu," řekl Netanjahu.

Někdejší izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman označil Netanjahuův výrok za směšný. "Dramatické oznámení," napsal Lieberman na twitteru a připojil dva smajlíky. Podobně se vyjádřil také lídr opozice Benny Ganc.

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Oblast je v současnosti domovem zhruba 600 tisíc izraelských Židů.

Osady na okupovaném území Palestinci označují za nelegální a zcela v rozporu s možností vytvořit dva státy. Stejné stanovisko zaujímá i značná část mezinárodního společenství. Izrael tvrdí, že osidluje historická území, kde Židé vždy žili.