"Prezident Trump má pravdu. Já jsem postavil zeď na izraelské jižní hranici. Zastavilo to veškerou nelegální imigraci. Velký úspěch, výborná myšlenka," tweetoval Netanjahu v sobotu.

V pondělí řekl, že reagoval na Trumpovu chválu bariéry, kterou Izrael vybudoval na hranici s Egyptem. Je vybavená elektronickými senzory a Izrael jí zastavil příliv nelegálních uprchlíků z Afriky.

Čtěte také: Stavte! Trump drží slib. Vydal příkaz ke stavbě zdi na hranici s Mexikem

Videgaray v pondělí řekl, že je jasné, že Netanjahu tweetem komentoval americko-mexické vztahy. "Myslím si, že v tomto případě by byla vhodná omluva," řekl ministr a dodal, že Izrael a Mexiko pojí dobré vztahy. Jeho úřad si povolal izraelského velvyslance a požádal o vysvětlení.

Netanjahu dnes na konferenci v Tel Avivu žádnou omluvu neposkytl a prohlásil, že neměl na mysli americko-mexické vztahy. "Poukázal jsem na úžasný úspěch izraelského bezpečnostního plotu, ale nekomentoval jsem vztahy mezi USA a Mexikem. Měli jsme a budeme mít s Mexikem dobré vztahy," řekl.

V izraelských sdělovacích prostředcích se objevila informace, že izraelský prezident Reuven Rivlin dnes bude telefonovat mexickému prezidentovi Enriquemu Peňovi Nietovi. Rivlinův úřad nesdělil, zda se chce prezident za Izrael omluvit, hodlá prý hovořit o významu vztahů s Mexikem.

Izraelští komentátoři povětšinou soudí, že Netanjahu zbytečně zatáhl Izrael do současného americko-mexického sporu. Netanjahu, který v únoru míří na setkání s Trumpem do USA a který projevuje k novému prezidentovi mnohem víc sympatií než k jeho předchůdci, po vzoru Trumpa obvinil izraelské "levičácké" novináře z toho, že věc kolem Mexika dramatizují.

Čtěte také: Trump vyhodil ministryni spravedlnosti. Nesouhlasila s migračním dekretem