Demonstranti, jejichž počet odhadla izraelská státní televize na víc než 30 tisíc lidí, mávali palestinskými i izraelskými vlajkami. 

Zdrojem obav z nového zákona, který byl přijat minulý měsíc, je zejména to, že se stal součástí Základních zákonů Izraele, tedy de facto ústavy, přičemž obsahuje některá sporná ustanovení. Konkrétně se nezmiňuje o rovnosti ani o demokracii, čímž dává najevo, že izraelský židovský charakter má přednost, což je věc, kterou izraelští krajně pravicoví nacionalističtí politici dlouho hájili, upozorňuje AFP. Jedna jeho část zmiňuje Izrael jako historickou vlast Židů s tím, že Židé v ní mají "jedinečné" právo na sebeurčení. Další vymezuje zřizování židovských komunit jako věc v národním zájmu a dělá z hebrejštiny jediný oficiální jazyk, což zhoršuje status arabštiny.

Izraelští Arabové, představující potomky Palestinců, kteří zůstali ve své zemi i po vzniku Izraele v roce 1948, tvoří přibližně 17,5 procenta izraelské populace. Nyní se obávají, že nový zákon umožní jejich otevřenou diskriminaci ve všech oblastech, od bydlení přes rozpočty až po přidělování pozemků.

Zákon odsuzují i členové komunity izraelských Drúzů, kteří slouží v policii a v armádě. Drúzové představují nábožensko-etnickou skupinu v Izraeli, tvořenou drúzským obyvatelstvem, která čítá asi 130 tisíc lidí. Do izraelské armády jsou integrováni výrazným způsobem. 

Demonstranti, jež se zúčastnili sobotních protestů, obvinili izraelskou vládu, že zavádí apartheid, a křičeli v arabštině a hebrejštině hesla jako "rovnost, rovnost" a "apartheid neprojde", uvedli reportéři AFP. Demonstraci organizovaly skupiny zastupující arabskou menšinu. Tu předchozí, která se konala minulou sobotu, uspořádali Drúzové.

Pětačtyřicetiletá Yael Valiová, mávající izraleskou vlajkou, sdělila AFP, že se považuje za sionistku, a dodala, že "právě proto musíme zaručit rovnost všem občanům této země". Vedle ní šla v průvodu izraelsko-arabská psycholožka Watan Dahlehová, matka dvou dětí, z nichž jedno nesla na zádech a druhé držela za ruku. Řekla, že je přivedla na demonstraci, protože "v sázce je jejich budoucnost".

Členové komunity izraelských Drúzů se zúčastnili sobotní demonstrace také.

Proti zákonu o národním státu bylo podáno nejméně pět žalob, o nichž nyní budou rozhodovat soudy. Jejich stanovisko by se mělo stát závazné pro budoucí výklad zákona. "Je to rasistický zákon, který nám připomíná, co se dělo v Jižní Africe během apartheidu," prohlásil Mohammed Barake, který stojí v čele arabsko-izraelského výboru, jenž podal jednu z žalob.

Na sobotním shromáždění se objevil také Amos Shoken, vydavatel izraelského deníku Haaretz, který vyzval izraelské Araby, aby "nezoufali" a dál mobilizovali proti zákonu.

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu však trvá na svém. "Stát Izrael je národním státem židovského národa, Izrael je židovský a demokratický stát. Jednotlivá práva jsou ukotvena v mnoha právních předpisech," prohlásil v neděli Netanyahu. "Tato individuální práva nikdo nepoškodil a nikdo je ani nechce poškodit, ale bez zákona o národním státu nebude možné zajistit budoucnost Izraele jako židovského národního státu pro další generace," dodal.