Zpěvák, který ve věku 50 let náhle zemřel minulý čtvrtek, je zmiňován hned na začátku asi čtyřhodinové cesty, kterou každodenně za 50 dolarů tucet turistů podniká v minibusu po tragických místech Hollywoodu.

Dotyčný dům, který je v obležení novinářů, policie a obdivovatelů, průvodce zatím vynechává. Zastavuje před jinou vilou: „Právě v tomto domě, kde postupně bydleli Prince, Elton John a Michael Jackson, byli v roce 1989 svými syny barbarsky zavražděni manželé Menendezovi. Pro peníze, jenom pro peníze!“ komentuje s vervou průvodce a šofér Richard Sebastian, který pomalu projíždí ulicemi Beverly Hills.

Eric a Lyle, synové hudebního producenta Josého Menendeze a jeho ženy Kitty, pak byli odsouzeni na doživotí.

Mezi palmami a čerstvě posekanými trávníky se vily střídají jedna za druhou, v alejích jsou zaparkovány luxusní automobily. Richard Sebastian zapíná záznam tehdejšího volání na nouzovou linku 911 a jedenáct pasažérů vyjekne. „Zařadíme taky záznam devětsejedenáctky pro Michaela Jacksona, jakmile budeme mít povolení,“ říká Richard.

Americké televize vysílají záznam volání na 911 z domu, který si Michael Jackson v Los Angeles pronajal, pořád dokola. Je na něm slyšet, jak někdo říká, že jeden muž – jehož jméno nezazní – „už nedýchá“.

„Dámy a pánové, po vaší pravici jsou vily, na které se s letadlem zřítil miliardář Howard Hughes a zázračně přežil. Podívejte se vlevo na tu vilu – právě přes okno toho salonu byl v roce 1947, zatímco si četl noviny, zastřelen Bugsy Siegel,“ pokračuje průvodce. Bugsy Siegel byl mafián, který významně přispěl k rozvoji Las Vegas v nevadské poušti.

Richard Sebastian je k nezastavení, ale dějiny Hollywoodu s jeho hvězdami, s jeho usedlostmi miliardářů a s jeho dramaty se k tomu přímo nabízejí.

Tady dcera Lany Turnerové zavraždila nožem milence své matky Johnnyho Stampanata, tamhle dal Charles Manson členy své sekty v roce 1969 zavraždit Rosemary a Lena LaBiankovy, a to několik hodin poté, co dal zmasakrovat další oběti, mezi nimi Sharon Tateovou, těhotnou manželku filmového režiséra Romana Polanského.

„Tento druh okružních jízd nám umožňuje vidět temnou stránku života hvězd,“ říká Australanka Alex MacCarthyová, která přijela předchozí den se svým přítelem Paulem Wakehamem. „Líbilo se mi, když jsme projížděli před klubem Viper Room, kde v roce 1993 zemřel herec River Phoenix, protože už jsem si na to nevzpomínala, moje matka o tom mluvila…“ Herec zemřel ve věku 23 let na předávkování kokainem a heroinem.

Po hotelu, kde v roce 1970 zemřela na předávkování Janis Joplinová, minibus směřuje před legendární studia Paramount, dříve RKO. Potom průvodce ukazuje stráň, na které se skvějí písmena „Hollywood“. „V roce 1932 spáchala herečka Lilian Millicent Entwistleová sebevraždu skokem s písmena H,“ komentuje

Pasažérka Janet Meeksová se tváří blazeovaně: „Před dvaceti lety to bylo srandovnější, protože okruh se dělal v pohřebním voze.“