Putin přerušení ruské účasti na dohodě avizoval minulý týden v projevu k ruským zákonodárcům. Ti pak předložený dokument obratem schválili.

Ruská diplomacie zároveň minulý týden oznámila, že Moskva bude dál dodržovat limity ukotvené v úmluvě, které omezují jaderné arzenály dvou mocností maximálně na 1550 strategických jaderných zbraní a 700 mezikontinentálních střel či bombardérů. Také ministerstvo obrany uvedlo, že se hodlá dál řídit omezeními, která z dohody vyplývají.

Ukrajinští vojáci s dronem ve městě Bachmut v Doněckém regionu, 12. února 2023.
Situace u Bachmutu? Mimořádně napjatá, tvrdí ukrajinský velitel pozemních sil

Zmíněnou smlouvu podepsali v roce 2010 v Praze tehdejší prezidenti Spojených států a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv. Rusko už dříve odmítlo spolupracovat na inspekcích jaderných zbraní, jejichž podmínky jsou v této smlouvě popsány. Dohoda Nový START je považována za poslední významnou rusko-americkou úmluvu o kontrole jaderných zbraní. Její platnost má vypršet v roce 2026.

Znepokojené reakce 

Ruské oznámení minulý týden vyvolalo znepokojené reakce Washingtonu a evropských metropolí. Americký ministr zahraničí Antony Blinken Putinovo vyjádření v úterý označil za nezodpovědné. Rozhodnutí ruského prezidenta odsoudilo mimo jiné také české ministerstvo zahraničí a vyzvalo Moskvu, aby se k plnění dohody vrátila.