„Zaznamenali jsme vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně možnosti dojednání nové smlouvy, která by zahrnovala i další země,“ řekl reportérům Rjabkov. „Jakmile nám naši američtí kolegové předloží něco takového v připravené podobě, rozhodně to zvážíme.“

„Až doposud jsme však neviděli nic jiného, než návrh podepsat tuto dohodu v překrásné místnosti, což samozřejmě vítáme,“ uvedl Rjabkov v reakci na výrok amerického prezidenta. Ten minulý týden prohlásil, že „doufá, že se všichni sejdou ve velké překrásné místnosti a dohodnou se na nové smlouvě, která bude mnohem lepší“.

Půlroční lhůta

Smlouva INF byla představiteli Spojených států a tehdejšího Sovětského svazu podepsána 8. prosince 1987 a v platnost vstoupila 1. června následujícího roku a týká se raket středního a krátkého doletu. Spojené státy Rusko opakovaně obvinily z porušování dohody, což Moskva rezolutně odmítá.

Prezident Trump a ministr zahraničí Mike Pompeo v pátek 1. února oznámili, že Washington od následujícího dne pozastavuje plnění závazků podle INF a pokud Rusko do šesti měsíců neposkytne „skutečné a ověřitelné“ záruky, že nedochází k porušování dohody, od smlouvy odstoupí.

Ruský prezident Vladimir Putin 2. února uvedl, že k pozastavení plnění brzy přistoupí i Moskva. „V reakci na kroky Spojených států jsme své oznámení odeslali na americkou ambasádu 4. února,“ řekl reportérům Rjabkov.

„Důrazně jsme popřeli nepodložená a nekonkrétní obvinění o porušování dohody INF. Zároveň jsme Spojené státy informovali, že Rusko pozastaví své plnění smlouvy, dokud USA závazky neobnoví, nebo nebude definitivně zrušena,“ přiblížil náměstek obsah dopisu.

Rusko chystá nové rakety

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v úterý oznámil, že Rusko plánuje v případě definitivního vypovězení INF v následujících dvou letech vyvinout pozemní verzi svých námořních střel s plochou dráhou letu typu Kalibr a zároveň nové pozemní nadzvukové rakety.

„Během let 2019 až 2020 je pro nás nutností vyvinout pozemní verzi námořního systému Kalibr se střelou s plochou dráhou letu, která bude mít delší dolet než ty, jež se tak dobře osvědčily v Sýrii,“ řekl Šojgu s tím, že svému náměstkovi Alexeji Krivoručkovi již nařídil zajistit na jejich vývoj dostatečný objem finančních prostředků.

Celková výše peněz vyčleněných na plánovaný program by však nemusela být až tak závratná. V případě typu Kalibr stačí tyto střely „pouze“ poupravit tak, aby se daly odpalovat též z nosičů umístěných na souši, a nikoliv jen z ponorek a lodí jako je tomu doposud. Zmíněné nadzvukové rakety pak nejspíše vzniknou na bázi střel vzduch-země vypalovaných z ruských letadel.