V sérii tweetů, které psal na palubě prezidentského speciálu během svého návratu ze Singapuru do USA, Trump mimo jiné uvedl, že „předseda Kim má možnost vstoupit do dějin jako vůdce, který položil základy pro skvělou novou éru prosperity své země“.

Americký prezident Kimovi zároveň poděkoval za to, že udělal první krok směrem k lepší budoucnosti KLDR. „Naše bezprecedentní schůzka – první mezi americkým prezidentem a vůdcem Severní Korey – dokazuje, že reálné změny jsou možné,“ dodal.

„Díky této schůzce se svět výrazně vzdálil od možné jaderné katastrofy,“ domnívá se Trump, který v jednom ze svých tweetů poukázal i na to, že KLDR ukončila raketové i jaderné zkoušky a že se zpátky do USA vrátili Američané, kteří byli dlouhá léta zadržováni v severokorejských vězeních.

Kim Čong-un (vlevo) a Donald Trump podepsali na summitu v Singapuru dokument o spolupráci.
Trump a Kim podepsali dohodu o spolupráci. Svět se změní, tvrdí vůdce KLDR

Jak ve středu uvedla severokorejská státní tisková agentura KCNA, severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump se vzájemně pozvali k návštěvě KLDR a USA, přičemž oba tato pozvání přijali.

„Vážený nejvyšší vůdce pozval prezidenta Trumpa, aby navštívil v příhodné době Pchjongjang, a prezident Trump pozval předsedu Kim Čong-un na návštěvu USA. Oba vyjádřili přesvědčení, že tato pozvání mohou zlepšit vzájemné vztahy, a s radostí je přijali,“ napsala KCNA.

Donald Trump a Kim Čong-un na historickém summitu v Singapuru.
Trump dohody rád ruší, varuje Kima Írán. Ostatní země výsledek summitu vítají

O vzájemné návštěvě obou vůdců se sice mluvilo již dříve, Trump svou cestu do Pchjongjangu ale dosud podmiňoval konkrétními kroky ze strany severokorejského režimu.

Podle KCNA předznamenala historická úterní schůzka „radikální obrat“ ve vztazích obou zemí. Severokorejská agentura však zároveň znovu zdůraznila Kimova slova, že „zřeknutí se jaderných zbraní závisí na ukončení nepřátelství“.

Trump na úterní schůzce údajně souhlasil s postupným jaderným ozbrojením KLDR výměnou za reciproční ústupky Spojených států, obě strany by tedy nyní měly postupovat souběžně, upozornila agentura AP s tím, že pokud byla taková dohoda skutečně uzavřena, měla by být považována za velký ústupek amerického prezidenta.

Z výsledků summitu není nadšené Japonsko, které hodlá pokračovat ve společných vojenských cvičeních s USA a v plánech na na posílení své obranyschopnosti. Japonský ministr obrany Icunori Onodera se totiž domnívá, že společná vojenská americko-korejská cvičení jsou životně důležitá pro bezpečnost východní Asie. 

Stanislav Šulc.
Pohledem Stanislava Šulce: Cynická dohoda