USS Nevada, jaderná ponorka třídy Ohio nesoucí 20 balistických střel Trident a desítky jaderných hlavic, v sobotu vplula do základny námořnictva na území amerického tichomořského ostrova. Je to první návštěva ponorky, někdy nazývané “boomer“, na Guamu od roku 2016 a teprve druhá od osmdesátých let.

„Přítomnost ponorky v přístavu posiluje spolupráci mezi Spojenými státy a spojenci v regionu. Ukazuje americké schopnosti, flexibilitu, připravenost a pokračující závazek k dosažení indicko-pacifické regionální bezpečnosti a stability," stojí v prohlášení amerického námořnictva.

Jasný vzkaz nepřátelům

Jde o velkou vzácnost, když se na veřejnosti objeví snímky jaderných ponorek mimo své domovské přístavy. Tajemství kolem boomerů s balistickými raketami z nich dělá nejdůležitější a nejméně zneškodnitelnou součást jaderné triády, která také zahrnuje pozemní balistické střely a jaderné bombardéry, jako jsou B-2 a B-52.

Přítomnost ponorky USS Nevada v přístavu Guam podle analytika Centra pro novou americkou bezpečnost Thomase Shugarta znamená jasnou zprávu. “Americké námořnictvo tím říká, že může rozmístit sto různých jaderných hlavic na prahu nepřítele a ten o tom ani nebude vědět,“ řekl Shugart CNN.

| Video: Youtube

Kromě politické signalizace představuje přítomnost USS Nevada v regionu další možnosti. "Přítomnost tohoto typu lodí, zejména při výcviku a cvičeních, dává možnost naučit se lovit lodě ostatních aktérů v regionu," řekl profesor Alessio Patalano z King's College v Londýně.

Nehoda u pobřeží Spojených států

Chlouba amerického námořnictva za svou existenci absolvovala především testy balistických střel a běžné strategické hlídkování demonstrující její sílu a schopnosti. Bojovým nasazením si zatím neprošla. Jenže i přesto už byla poškozena za poměrně úsměvných okolností.

V noci z 1. na 2. srpna 2006 působila USS Nevada v úžině Juan de Fuca, rozprostírající se u pacifického pobřeží Spojených států. Při plavbě se zachytila, čímž i přerušila, 150 metrů dlouhé vlečné lano mezi remorkérem Phyllis Dunlap a jedním ze dvou člunů převážejících prázdné kontejnery z Honolulu na Havaji do Seattlu v americkém státě Washington. Následkem bylo poškození sklolaminátové části plachet ponorky. Naštěstí se nikomu nic nestalo, pouze druhý remorkér musel znovu zachytit oceánem unášející člun.

Zajímavostí je, že v letech 2005 i 2006 bylo posádce USS Nevada uděleno ocenění Battle Efficiency Award. To se uděluje nejlepší ponorce v příslušné ponorkové eskadře. Je určováno mimo jiné na základě výkonu při kontrolách taktické připravenosti a bezpečnosti jaderných reaktorů. 

Čtrnáct boomerů

Pohyby jaderných ponorek, kterých má flotila amerického námořnictva celkem čtrnáct, jsou obvykle přísně střeženým tajemstvím. Tato plavidla mohou ponořená fungovat celé měsíce. Jejich výdrž je omezena pouze množstvím zásob, které jsou potřebné pro posádku ta čítá více než sto padesát námořníků.

Podle informací námořnictva zůstávají ponorky třídy Ohio v moři okolo 77 dní, poté stráví asi měsíc v přístavu při pravidelné údržbě.

close Jaderná ponorka USS Nevada zakotvila v přístavu Guam info Zdroj: Profimedia.cz zoom_in Jaderná ponorka USS Nevada zakotvila v přístavu Guam USS Nevada (SSBN-733) je ponorka amerického námořnictva s balistickými raketami třídy Ohio, která je v provozu od roku 1986. Je čtvrtou lodí amerického námořnictva, která byla pojmenována po státě Nevada. 

Kontrakt na konstrukci ponorky byl se společností General Dynamics Corporation podepsán v Conecticutu dne 7. ledna 1981. Na vodu byla poprvé spuštěna o čtyři roky později, v září roku 1985.

Dosahuje délky 170 metrů s ponorem 12 metrů. Pohání ji jeden nukleární reaktor, dvě převodové turbíny a jeden 242 kW pomocný motor. Dosahuje maximální rychlosti 25 uzlů (46 km/h). Dokáže se ponořit do hloubky více než 240 metrů. Její posádka je složena z 15 důstojníků a 140 řadových námořníků. v arzenálu má konkrétně torpéda MK.48 a 24 balistických střel Trident II D-5.

Její předchůdkyně, první ponorka s názvem Nevada, dokázala přežít japonský útok na Pearl Harbor i jaderné pokusy. V roce 1946 byla po “přežití" jaderných testů vyřazena odtažena na Havajské ostrovy. Tam její příběh končí, protože 31. července 1948 byla potopena.