Írán navrhl šesti mocnostem, které vlastní jaderné zbraně, že je otevřen k rozhovorům o svém zbrojním programu. Údajně by mohl svůj svůj arzenál zredukovat.

Agentura Reuters s odvoláním na svůj anonymní zdroj uvádí, že v návaznosti na dohodu Teheránu uzavřenou s administrativou bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy můžou začít „debaty o některých dimenzích“ jaderného programu.

„Během setkání na půdě Valného shromáždění OSN minulý měsíc oznámil Írán světovým mocnostem, že bude diskutovat o zbrojním programu, aby odstranil obavy,“ oznámil Reuters íránský zdroj.

Nicméně americké zdroje tuto informaci oficiálně nepotvrdily.

Informace se objevila poté, co americký prezident Donald Trump označil Obamovu dohodu za „rozpačitou“ a „tu nejhorší dohodu, jaká kdy byla vyjednána“. Očekává se, že Trump brzy oznámí zrušení dohody.

Teherán v minulost opakovaně prohlašoval, že bude ve svém jaderném programu navzdory kritice západních mocností pokračovat.

K jednání mají být přizvány USA, Velká Británie, Francie, Ruska a Čína, tedy vlastníci jaderných zbraní a stálí členové Rady bezpečnosti OSN.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif se se zástupci těchto zemí sešel poprvé právě na zasedání Valného shromáždění OSN 20. září 2017.

„Američané vyjádřili znepokojení a Zarif v reakci na to řekl, že program může být diskutován,“ oznámil íránský zdroj.

Trumpova administrativa uložila nedávno na Írán nové sankce s tím, že porušuje rezoluci OSN o jaderných zbraních.

Írán má největší zbrojní arzenál na blízkém východě. V regionu jaderné zbraně vlastní i Izrael, který podle institutu SIPR (Stockholm International Peace Research Institute) vlastní 75 – 200 aktivních jaderných hlavic, které jsou namířeny na Írán.


Podle zdroje měl pragmatický íránský prezident Hasan Rúhání několik setkání s duchovním Ájatolláhem Alím Chameneím, který má v íránské politice poslední slovo.

„Vůdce nebyl optimistický během setkání, jelikož Američanům nedůvěřuje. Ostatní ale argumentují, že napětí ohledně jaderných zbraní lze snížit rozhovory,“ dodává zdroj.

Nicméně rozhovory jaderné zbrojení blízkovýchodní velmoci neukončí, spíše by ho mohly omezit, píše Reuters.

„Jde o specifické kapacity zbraní, jejich dostřel a jaké množství bude případně zredukováno,“ uvádí zdroj pro Reuters.