Silný provoz bude tedy na silnicích nejen ve směru k pobřeží, ale také na cestě do vnitrozemí. Podle Chorvatského autoklubu (HAK) bude v pátek největší provoz v ranních a dopoledních hodinách, a to v obou směrech, tedy při cestě k moři i ve směru do vnitrozemí. V průběhu celého dne pak bude provoz silný především na hlavních dopravních tazích.

Těmi nejvytíženějšími jsou v Chorvatsku dálnice A1 ze Záhřebu do Splitu, dálnice A6 mezi Záhřebem a Rijekou a také dálnice A2 mezi Záhřebem a hraničním přechodem Macelj.

Velké množství aut je však očekáváno i podél pobřeží, tedy na Jadranské magistrále, na příjezdech do turistických center a velkých měst. Podle prognózy autoklubu se mohou během dne vytvořit na některých místech kolony aut.

Hustý dopravní provoz se dá přepokládat také na hraničních přechodech, a to především na hranicích se Slovinskem a Bosnou a Hercegovinou. Co se trajektové dopravy týče, budou nejvytíženější především přístaviště Prizna, Žigljen, Jablanac i Mišnjak.

Podobná situace je na silnicích a dálnicích očekávána v průběhu celého nadcházejícího víkendu. Do Chorvatska pravděpodobně dorazí i druhá vlna Italů, kterým začaly před týdnem hlavní letní prázdniny.

Navíc se blíží italský státní svátek Nanebevzetí Panny Marie, který Italové slaví, stejně jako Chorvaté, 15. srpna. V období před tímto svátkem jezdí velké množství Italů na Istrii a do Dalmácie na letní dovolenou.

Právě italská auta převažovala o posledním víkendu na chorvatských dálnicích a silnicích. Na dálnici A1 ze Záhřebu do Splitu se minulý víkend tvořily kolony střídavě před tunely Sveti Rok a Mala Kapela.

Například v sobotu kolem sedmé hodiny večer byla kolona aut ve směru do vnitrozemí dlouhá čtyři a půl kilometru, ve směru k moři stála auta v koloně dlouhé jeden a půl kilometru. Průjezd tunelem Mala Kapela byl v tu dobu ve směru k moři bez čekání, v opačném směru byla fronta dlouhá pouze jeden kilometr.

V neděli dopoledne se však situace obrátila. Průjezd tunelem Sveti Rok byl bez problémů, avšak u tunelu Mala Kapela se vytvořila dopravní zácpa na šesti kilometrech.

Před Dubrovníkem byl minulý víkend uzavřen most pro průjezd autobusů, vozidel s přívěsem a motocyklů, a to kvůli silnému větru. O nadcházejícím víkendu však není takto silný vítr očekáván, takže k uzavření mostu by nemělo dojít.

Turisté v posledních dvou týdnech doslova zahltili jadranské pobřeží, a to od Istrie až po jižní Dalmácii. Plné totiž nejsou pouze silnice a parkoviště, ale i ubytovací místa. Cenově dostupné noclehy jsou snad všude beznadějně vyprodané.

„ Rozhodně bych lidem nedoporučoval hledat v těchto dnech ubytování přímo na místě, protože například v Baško Vodě je všechno plné,“ říká delegát cestovní kanceláře Vítkovice Tours Jan Vrzgula.

„Stejná je situace i v okolí Šibeniku. Také tady je všude plno,“ říká další z delegátů Jakub Řehák z kempu Solaris. V přístavním průmyslovém městě Rijeka na Istrii jsou ubytovací kapacity taktéž plné.

Turistům nedokáží poradit už ani zaměstnanci informačních turistických center, a proto lidé chodí centrem města a vyptávají se místních lidí.

Čtěte také:

Chorvatsko opět v plamenech. Letitý evergreen Jadranu řešila vláda

Chorvatsko: Nebezpečná bóra je zpátky

Dovolená? Thajsko i Chorvatsko už tolik nelákají