Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jadranská sci-fi: k moři do vnitrozemí

SPLIT - Na skutečném břehu jedna řada letovisek a v blízkém vnitrozemí druhá, zrozená na kamenité půdě, kde dnes není kromě prachu a trnitých keřů nic. Nesmysl? Fikce? Vůbec ne.

5.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Je možné se té příhodě zasmát, ale raději jen chvíli. Předznamenává totiž vážnou věc. Tak tedy: Není to ani sto let, co se na dovolenou k Jaderskému moři jezdilo v povozech tažených koňmi. Ve stotřicetikilometrové rychlosti na moderní dálnici to je historická vzpomínka k pousmání.

A co teprve tehdy, když se křídlo letadla téměř dotkne vysokých hor nad Splitem v posledním zákrutu před přistáním. Těm, kteří poslouchali dlouhé dny klapot koňských kopyt, se o takové dopravě ani nesnilo. A přesto se stala běžnou už pro jejich vnuky.

Poučení je jednoduché. Není radno podceňovat rozvoj turistiky v Chorvatsku. Poslední úsměv před vážnějším zamyšlením: Chorvatsko vybuduje u Jadranu druhé mořské pobřeží. Nesmysl? Fikce? Dobře, nebude to pobřeží omývané slanou vodou, ale druhá vlna hotelů a penzionů. Na skutečném břehu jedna řada letovisek a v blízkém vnitrozemí druhá, zrozená na kamenité půdě, kde dnes není kromě prachu a trnitých keřů nic. Nesmysl? Fikce? Vůbec ne.

Každých deset metrů turista

Statistika o turistickém ruchu je nezpochybnitelná. A rozvoj za poslední roky, viditelný na každém kroku, rovněž. Druhá řada hotelů a apartmánů tak může být skutečně řešením vážné slovní úlohy. Jak nabídnout letní dovolenou ještě více lidem, když na pobřeží už brzy nebude místo pro nové nocležníky?

Kdo si dnes rozloží na břehu Jadranu osušku a slunečník a ještě rozpřáhne ruce, je šťastný člověk. Podle zeměpisných údajů měří chorvatské pobřeží Jadranu 4012 kilometrů. Statistici v hlavní sezoně napočítají v zemi každý týden přes čtyři sta tisíc turistů. Kdyby se všichni postavili na chorvatský mořský břeh, budou vedle sebe stát v desetimetrových rozestupech. Deka, osuška, slunečník, plážové pantofle a pak už další turista. Na Jadranu je plno.

Kasičky plné milionů

Chorvatsko turisty potřebuje. Dávají místním lidem obživu. Například na začátku léta před třemi roky ohlásil statistický úřad nezaměstnanost ve výši téměř dvacet procent. Každý pátý Chorvat hledal práci. Jen ale přijeli turisté, poklesla nezaměstnanost na sedmnáct procent. Každé léto se tato situace opakuje.

Jak se turistika proměňuje na peníze, dokládají pokladny na dálničních mýtnicích. V roce 2004 byla zprovozněna trasa ze Záhřebu do Splitu. Za jediný víkend využilo rychlé cesty na dvě stě tisíc automobilů, jejichž řidiči odevzdali na mýtném přes sedm milionů kun. Pokud by se po typickém letním víkendu vysypaly všechny dálniční pokladny, vypadlo by z nich ke třem desítkám milionů kun.

Turisté vozí do Chorvatska za vykoupání v čistém moři hodně peněz. A například zmiňovaná dálnice je lepším penězovodem než šeky nebo bankovní příkazy. Například bývalý starosta městečka Šestanovac Živko Trogrlić se zasadil o to, aby dálnice vedla právě jeho městem. „Chtěl jsem probudit naši obec k životu. Ještě před tím, než se tu postavila dálnice, stál čtvereční metr půdy 5 eur. Nyní se však prodává za 50 až 100 eur.“

Tady někde začíná vize, kterou není radno podceňovat. Na pobřeží se už moc nových hotelů a apartmánů nevejde. Důkaz poskytují třeba dvě malá městečka Marušiči a Pisak na polovině cesty z Omiše do Makarské. Ještě na začátku třetího tisíciletí tu byly k mání levné apartmány a kdo přijel autem, měl ho kde zaparkovat. Pláže byly volné a v miniaturním přístavu v Pisaku mohli večerní hosté zdejší jediné otevřené konoby zaparkovat na přístavním molu.

Nyní se parkuje na příjezdové cestě vysoko ve stráni. V Marušiči byly mezi domy volné proluky, kde bagry vykously z kamenité stráně volná místa k parkování. Dnes tu místo aut stojí nové domy a pro další už místo není. „Koupil jsem ten pozemek vedle svého domu pro syna, aby si tu postavil apartmány. V létě nám vydělají peníze, za které musíme přežít ve vnitrozemí podzim, zimu i jaro. Koupil bych jich víc, ale už nejsou,“ říká muž s křestním jménem Ante, který má svůj stálý byt ve vnitrozemském městě Sinj.

Druhá řada hotelů a penzionů postavených ve vnitrozemí nedaleko dálnice vypadá jako sci-fi, ale není to nic nereálného. Nové domy tu budou mít velká parkoviště, moderní vybavení, klimatizaci. Na dosah budou levné supermarkety, žít se tu bude za méně peněz než v centrech starých městeček. Doprava bude rychlá a pohodlná, žádné úzké zatáčky na Jadranské magistrále.

Moře bude za kopcem

Že takovému řešení chybí romantika? Kdo byl v zimě lyžovat v Itálii, poznal panelové domy v horských údolích. Levně přespat a teprve po snídani si užívat tam, kde to je hezké. V Alpách jezdí zdarma skibusy, které vozí turisty z levných ubytovacích míst vzdálených od lyžařských svahů k lanovkám. Není problém, aby v Chorvatsku vozily autobusy turisty k moři, kde je čluny odvezou na pláže z břehu nepřístupné. Nemůže každý bydlet na sjezdovce, nemůže každý bydlet u vody.

„Není to nic nereálného a umím si to představit. Také u nás se tomu řada lidí bránila a nevěřila, že někdo, kdo pojede lyžovat, bude bydlet na protějším kopci než jsou sjezdovky. Dnes je to běžné a nikdo se nad tím nepozastavuje. U moře tedy každý nemusí sedět večer u vína v přístavu. Kdo se třeba jezdí potápět, tomu stačí, aby ho ráno auto a člun odvezly na moře a může bydlet dál od něj,“ soudí Martin Hochbauer, který každoročně jezdí do Dalmácie z Rakouska.

Rozvoz turistů na pláže ostatně funguje už dnes. Například v městě Hvar na stejnojmenném ostrově stojí na nábřeží řada člunů, které za 30 kun převezou zájemce o koupání na pláže na ostrovy u pobřeží. A podobná služba se rozmáhá každým rokem v dalších městech. Ne každý vyžaduje koupání u apartmánu.

Atraktivní pozemky u nové dálnice, která v Dalmácii leckdy vede jen několik kilometrů vzdušnou čarou od mořského břehu, mohou tuto vizi na druhou vlnu hotelů naplnit. „Letoviska na plážích jsou přeplněná. Výstavba nových ubytovacích míst musí v budoucnu nutně pokračovat od pobřeží více do vnitrozemí,“ je přesvědčen Trogrlić.

Někdo se může vizi o druhé linii turistických center smát. Ale jak se z dnešního pohledu jeví cesta na Jadran ve voze taženém koňmi?

5.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kateřina Perknerová.
1 22

Komentář Kateřiny Perknerové: Masarykovi následovníci. Proč by ne?

Miroslav Sládek v létě 2016 v Ústí nad Labem
4

V Chomutově zatkli republikána Sládka. Kvůli nepovolené kampani

Jan Kysela: Češi si vyloženě mnou ruce, když se někdo vymkne

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Včera a dnes rozhodujeme o složení sněmovny, potažmo vlády. Za necelé tři měsíce si zvolíme prezidenta. Jaký vliv to bude mít na český ústavní pořádek a mělo by dojít k úpravě základního zákona České republiky? O tom Deník mluvil s ústavním právníkem, profesorem Janem Kyselou.

DOTYK.CZ

Tak teď toho mám dost – a rozpoutala nenásilnou vězeňskou vzpouru

Ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum přinášíme vzpomínky pamětníků komunistické zvůle. Dnešní příběh věnujeme příběhu Heleny Kučerové, která osmnácti let pobyla na svobodě pouhých pět let, více než 13 jich strávila v komunistických kriminálech. 

Barák na odstřel kvůli nájemníkům a očekávaná vražda: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. října 2017.

ANKETA MEZI LÍDRY: Co přejí ke 100. narozeninám republiky...

Než vhodíme lístek do volební urny, zvažujeme, co nám ta „naše“ strana a její lídr přinesou. Nižší daně, kvalitní veřejné služby, vyšší důchody, špičkové vzdělání pro děti, aktivní roli v Evropské unii – záleží na osobních preferencích. Pak také vybíráme podle toho, nakolik jsou kandidáti důvěryhodní, co už v politice dokázali, kolik slibů splnili, jak se umějí za své vize poprat doma i za hranicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení