Vedení supermarketu Fresh Choice ve městě Geraldine na jihu ostrova obdrželo za poslední měsíc dvě stížnosti od svých zákazníků. V obou případech se jednalo o šicí kovovou jehlu pravděpodobně úmyslně zapíchnutou do čerstvých jahod.

V současné chvíli není jasné, zda ovoce zakoupené v sobotu ráno pocházelo z tamní produkce, nebo se jednalo o dovoz z Austrálie. Vedení supermarketu se pro jistotu rozhodlo, že všechny jahody z prodejny odstraní, i když nedošlo k žádným zraněním.

Stopka pro dovoz 

Nejedná se však o první případ na Novém Zélandu, první jehlu v jahodách objevil zákazník v září letošního roku. Dva největší distributoři potravin – Countdown a Foodstuffs – se však bezprostředně po zmíněné události zavázali, že přestanou australské jahody do země dovážet. V ohrožení jsou tak především pěstitelé jahod. Velkoobchodní ceny za vaničku ovoce se už v září propadly pod výrobní náklady.

Jehly v jahodách se tehdy nejprve objevily v australském Queenslandu, následně se ale rozšířily i do Jižní Austrálie. K „nebezpečnému ovoci“ se později přidala také jablka a banány. Australský soud z činu obvinil padesátiletou vietnamskou imigrantku My Ut Trinh, která pracovala jako kontrolorka na jahodové farmě. Činem se chtěla pomstít svému zaměstnavateli.