Rozumím plánu na obnovení velikosti Ameriky, nechal se včera slyšel ve Washingtonu český premiér Andrej Babiš. A dodal, že i on chce obnovit velikost Česka.

Problém je, že plány Babišova čtvrtečního hostitele v Bílém domě Donalda Trumpa jsou do značné míry v rozporu s tím, aby Česko a EU prosperovaly. Andrej Babiš totiž přijel do USA možná v předvečer rozpoutání největší obchodní války mezi Spojenými státy a Evropou.

Jejím cílem má být omezení vývozu z Evropy. Ten je dlouhodobě úspěšnější než americký export do Evropy. A nejvíce si chce Trump zavedením cel došlápnout na vývoz evropských aut do USA.

Babiš se podle vlastních slov snažil Trumpa před něčím takovým odradit. „Je třeba o tom jednat. Doufejme, že rozhovory skončí řešením přijatelným pro obě strany, abychom se vyhnuli obchodní válce,“ říká Babiš.

Česko ideální partner

Ve společném prohlášení, které vydal Bílý dům, se ale o tom neobjevila ani zmínka. Ostatně pro USA je Česko, na rozdíl od EU jako celku, ideálním partnerem. Češi totiž do Spojených států vyvážejí méně, než z nich dovážejí.

Jenže to jen na první pohled. Česko je zásadním subdodavatelem autodílů pro německé automobilky, které leží Trumpovi v žaludku. A právě Němci (a s nimi Češi) by mohli odnést obchodní válku s USA nejvíce.

K Babišově cti je třeba říci, že z pozice premiéra malé automobilové velmoci se snažil udělat, co se dá. Česko přistoupilo na pohled USA v otázce kybernetické bezpečnosti, což se skrývá pod v Česku známou kauzou čínské Huawei. Společné prohlášení v diplomatických formulacích o tom, že obě země budou „podporovat zvýšenou energetickou diverzifikaci v Evropě“, otevírá Česko pro americký zkapalněný plyn. Jeho export do EU Trump tvrdě prosazuje.

Podobně je tomu i u nákupu amerických zbraní pro českou armádu, kde se mohl Babiš u Trumpa předvést miliardovou zakázkou na nákup vrtulníků. Ta se uskuteční přesto, že USA naopak obří kontrakt na výrobu dílů pro vrtulníky Black Hawk v Česku zrušily. Důvod byl jediný. Přesun výroby do USA pod Trumpovým heslem: „Amerika na první místě“.